TELE1 duyurmuştu! 1 kilo uyuşturucuyla yakalanan eski MHP’li başkandan tuhaf savunma

4 Ağustos 2023 Cuma

Özel Haber: Egehan Erkün

Eski MHP İlçe Başkanı Eyüp Üste‘nin Diyarbakır’da 1 kilo uyuşturucu madde ile yakalanmasını ilk olarak TELE1 duyurmuştu. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Üste hakkında 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Üste, savcılık ve hakimlikte yaptığı savunmada, “Ele geçen uyuşturucuyu ben 2 yıldır kullanıyorum. Aracımı bazen kıramadığım başka şahıslar da kullanıyor. 1 kilo bana ait değil. Ben ticaretini yapmıyorum, sadece içiyorum” dedi.

Bitlis’in Hizan ilçesinin eski MHP İlçe Başkanı Eyüp Üste, 3 Mayıs’ta Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda polis ekipleri tarafından yapılan aramada piyasa değeri 4 milyon TL olan 1 kilo uyuşturucu maddeyle yakalandı. Üste’nin adının uyuşturucu skandalına karışması sonrası MHP Genel Merkezi Bitlis İlçe Başkanlığını feshetti. 14 Mayıs genel seçimleri öncesinde MHP’de yaşanan uyuşturucu skandalını Türkiye’ye ilk TELE1.com.tr’den Egehan Erkün duyurdu.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Sosyal medyada infiale yol açan uyuşturucu skandalıyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Eyüp Üste hakkında, “Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak” suçunu işlediği gerekçesiyle 20 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianamede, Eyüp Üste’nin şüphe üzerine aracında arama yapıldığı, şoför kapısında su şişesi olduğu, fakat bu şişenin ucunda uyuşturucu madde kullanmaya yarayan düzenek tespit edildiği belirtildi. Bunun üzerine yapılan üst aramasında da Üste’nin pantolonunun cebinden şeffaf mavi poşete sarılı 18 gram uyuşturucu madde, montunun cebinden yine poşete sarılı 2 gram uyuşturucu madde bulundu. Üzerine daha fazla miktarda uyuşturucu olabileceği ihtimali üzerine araçta detaylı arama yapıldı.

MHP İlçe Başkanı eroinle yakalandı! Yönetim feshedildi

UYUŞTURUCU ARACA GİZLENMİŞ

Otomobilde yapılan detaylı aramada, şoför koltuğunun alt kısmına kırmızı poşet içinde gizlenmiş 1 kilo uyuşturucu madde daha bulundu. Daha sonra Eyüp Üste’nin cep telefonuna ve üzerindeki paralara polis ekipleri tarafından el konuldu.

“İKİ YILDIR UYUŞTURUCU KULLANIYORUM”

Emniyette gerçekleştirilen sorguda susma hakkını kullanan Üste, adliyeye sevk edilince savcılık ve hakimlikte ifade verdi. Asıl mesleğinin Hizan’da lokantacılık olduğunu söyleyen Üste, “Yakalandığım araç adıma kayıtlıdır. Lokantama sebze almak için Mersin’e gidiyordum. Diyarbakır’da yakalandım, ele geçen uyuşturucuyu ben 2 yıldır kullanıyorum. Metamfetamin dışında bir madde kullanmıyorum. Bu uyuşturucuyu da nerede denk gelirse tanımadığım kişilerden alıyorum. 3-4 günde bir kullanırım. Azar azar Bitlis, Tatvan ve Hizan’dan satın alıyorum” diye konuştu.

“SATMIYORUM İÇİYORUM”

Polis araması öncesinde de uyuşturucu madde kullandığını ifade eden Üste, “Polisler durdurup araçta bir şey olup olmadığını sordular. Ben de yok dedim. Sonra pet şişeyi görünce kullanıcı olduğumu söyledim ve üst aramamda buldular. Başta olup olmadığını sorduktan sonra aracı aradılar. Koltuğun altında da uyuşturucu buldular. Aracımı bazen kıramadığım başka şahıslar da kullanmaktadır. 1 kilo bana ait değil. Ben ticaretini yapmıyorum, sadece içiyorum” dedi. İdrar tahlili yapılan Eyüp Üste’nin tetkik sonuçlarında amfetamin ve extacy değerlerinin pozitif olduğu raporlandı.

“ARACI DİĞER PARTİLİLER DE KULLANIYOR”

Şüphelinin avukatı ise savunmasında, müvekkili Eyüp Üste’ye ait aracın zaman zaman diğer partili kişilerin de kullandığını belirterek, ele geçen uyuşturucu ile bir alakası olmadığını iddia etti. Avukat, “Araçta yapılan arama da hukuka aykırıdır. Polis arama bittikten sonra el koyma ve arama kararı almıştır. Bu sebeple hukuka aykırı elde edilen deliller hükme esas alınmamalıdır. Müvekkilim uyuşturucu madde kullanıcısıdır. Ticari faaliyet kapsamında bir eylemi yoktur, serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

UYUŞTURUCU SATMAKTAN 20 YIL HAPSİ İSTENDİ

İddianamede Üste’nin yanında bulundurduğu uyuşturucu madde miktarının bir insan için yıllık kullanım sınırının çok üzerinde olduğu ve toplanan delillere göre amacı dışında bulundurduğu uyuşturucu maddenin ticaretini yaptığı için 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

MHP BİTLİS İL BAŞKANI TELE1’E ANLATMIŞTI

MHP Bitlis İl Başkanlığı, uyuşturucu skandalının ortaya çıkmasının ardından Üste ve yönetiminin Genel Merkez kararıyla fesh edildiğini açıklamıştı. MHP Bitlis İl Başkanı Tekin Uçak, Tele1.com.tr’den Egehan Erkün’e yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonu doğrulamış ancak Üste’nin “görevden alınmadığını, istifa ettiğini” iddia etmişti. Uçak, “Kendisi yetersiz kalmıştı. İstifa bu kötü hadiseye denk geldi. İstifadan sonra haberdar olduk, olmaması gerekirdi. Bizimle hiçbir ilgisi yok. Bizde de bu tarz olaylar olmaz” ifadelerini kullanmıştı.