TELE 1 yazdı, polis görevden alındı

27 Kasım 2021 Cumartesi

İzmir Buca’da bir yurttaşı tekmelerle darp eden bir polis görevden uzaklaştırıldı. Diğer polisler hakkında da soruşturma başlatıldı.

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde arabasını evinin önüne park etmek isteyen Volkan Karaaslan isimli vatandaş, iddiaya göre yolu kapatan polisleri uyarmak amacıyla kornaya bastı. Baba Salman Karaaslan, oğlunun tepkisinin ardından polis ekiplerinin oğluna saldırıp darp ettiğini söyledi.

Karaaslan’ın darp edildiğine ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşılmasının ardından yaşananları TELE 1’den Fırat Yeşilçınar’a anlatan Volkan Karaaslan’ın babası Salman Karaaslan, şunları söyledi: “Kızım oğlum ve kızımın nişanlısı eve dönüyor veterinerden. Polis kapımızın önünde duruyor. Arabayı içeri sokmak istiyor polis izin vermiyor. Bağırıp çağırıp GBT istiyor. Oğlum da tepki gösteriyor ve ‘Terörist miyim ben?’ diyor. Bunun üzerine polis elinden biber gazı çıkarıp yüzüne sıkıyor. Kızım ve nişanlısı daha sonra eve gidiyor. Oğlum gözlerini açmaya çalıştığında da sinkaflı küfürler yağdırıyorlar. Bu sırada polis ona yumruk atıyor. Yan tarafta bir polis ihbar geçiyor. Polislere saldırı olduğunu söyleyerek oğlumdan şikayetçi oluyorlar. Polisler oğlumu ve eşimi darp etti, biz de şikayetçi olduk.”

TELE 1 YAZDI, VALİLİK HAREKETE GEÇTİ

İzmir Valiliği, Buca ilçesinde polis ekiplerinin yurttaşlara şiddet uyguladığı görüntülerle ilgili yaptığı açıklamada “Bir kısım vatandaşımızın polise mukavemet ettiği; bir polisimizi darp ettiği, polisimizin bu vatandaşlara müdahalesi sırasında ise orantısız güç kullanıldığı anlaşılmıştır. Orantısız güç kullanan personelimiz hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, vatandaşımıza tekme savuran bir polis memurumuz da görevden uzaklaştırılmıştır” ifadelerine yer vererek şiddet eylemine karıştığı tespit edilen polisler hakkında işlem başlatıldığı ve bir polisin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Polisler sokak ortasında kıyasıya dövdükleri gençten şikayetçi oldu

 

Benzer Haberler