TELE 1 ekibi Çağlayan Adliyesi’nde

9 Eylül 2020 Çarşamba

TELE 1 ekibi Çağlayan Adliyesi’nde

Libya’da hayatını kaybeden MİT personelinin cenaze törenine ilişkin haber yaptıkları için yargılanan gazetecilerin olduğu dava başladı.

Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Milletvekilleri Sera Kadıgil, Mahmut Tanal, Sibel Özdemir, Sezgin Tanrıkulu, Ünal Demirtaş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçi, avukat ve milletvekili takip ediyor.

Duruşmanın başlamasıyla dün mütaalasını mahkemeye sunan savcı, tüm sanıkların cezalandırılmasını, Kılınç, Pehlivan ile Ağıerl’in tutukluluk halinin devamını ve Erk Acarer’in dosyasının ayrılmasını istedi.

 

Davayı takip eden DİSK Basın- İş Genel Başkanı Faruk Eren: Türkiye’de basın özgürlüğü ayaklar altında. Biz buraya haber yapmak için değil arkadaşlarımıza destek olmak veya yargılanmak için geliyoruz.

 

Davada tutuklu yargılanan gazetezi Murat Ağırel’in eşi Dilek Ağırel: Kopyala yapıştır bir iddianame ile karşıkarşıyayız. Ben inanıyorum mahkeme heyeti bugün vicdanları ile karar verecektir. Artık öyle bir noktadayız ki sadece Adalet diyebiliyoruz.

Avukat Celal Ülgen: Çıkacak Kararın Hukuki Değil Siyasi Olacağını Düşünüyorum

Gazeteci Barış Terkoğlu: Verdirmek istedikleri kararın ve Türkiye’yi götürmek istedikleri yerin başından kafalarında olduğunu görüyoruz.

İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde iki grup arasında gerçekleşen tartışma sonrasında silahlı çatışma yaşandı. Silah sesi duyulması üzerine polis alarma geçti.

HÜLYA KILINÇ: ‘SADECE GAZETECİLİK YAPTIM’

Mütalaanın okunmasının ardından savunmasına başlayan Hülya Kılınç, “Mahkemeniz huzurunda vermiş olduğum savunmayı tekrar ediyorum. Benim yaptığım iş sadece gazeteciliktir. Şehidin Manisa’da resmi törensiz defnedilmesini haber yaptım. Haberde yayınlanan fotoğrafta MİT personelinin olduğunu bilmiyordum. Bilmem de mümkün değildir” dedi.

BARIŞ PEHLİVAN: KOĞUŞTAN ÇIKINCA BİR SES DUYDUM…

Kılınç’ın ardından Barış Pehlivan savunmasını yaptı. Pehlivan savunmasına, “Sayın Başkan, değerli üyeler… Dün akşam televizyonda Hababam Sınıfı vardı. Ne acı… Hababam’ın ünlü yazarı Rıfat Ilgaz, Sınıf kitabının mimli yazarı olarak yan koğuşumdaydı” diyerek başladı.

 

MURAT AĞIREL: AMACIMIZ MAHKEMENİZİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMAK DEĞİL, UYARMAKTIR

Pehlivan’ın ardından Murat Ağırel ise, “Elime aldım iddianameyi pardon mütalaayı arkasından istenen cezayı görünce yine boşa umutlandığımı anladım. Bütün hakkımdaki suçlamanın sadece bir kelimeye indirgendiği bir yerde tekrardan mütalaanın içinde böyle bir şeyin yer almasını anlamıyorum. Sputnik’te kitabım hakkında yaptığım 15 dakikalık görüşme iddianamede yer aldı” diyerek savunmasına başladı.

 

BARIŞ TERKOĞLU: SEÇİLMİŞ SANIKLAR İÇİN BÖYLE BİR ÖZELLİK VAR, ‘SORUŞTURMA BİLE AÇILMADAN HÜKÜM VERİLİYOR’

Ağırel’in ardından ilk duruşmada tahliye edilen gazeteci Barış Terkoğlu ise, “Sayın Hakimler, yıllardır halkımızın dini duygularını sömüren, insanları dini kullanarak peşinden sürükleyen bir şeyh büyük bir günah işliyor. Fakat Tanrı’dan korkmuyor. Yıllardır kamu görevlilerinin en yakınında olan bir şarlatan büyük bir suç işliyor. Fakat yargıdan korkmuyor. Buna karşın her türlü hakareti ettiği Odatv’den korkuyor.” diyerek savunmasına başladı.

‘MİT haberi’ davası başladı; işte savunmalar

Benzer Haberler