Teknoloji için dönüm noktası! İnsan beyninden dünyanın ilk ‘yaşayan bilgisayarı’

Yayın tarihi: 11 Haziran 2024 Salı 9:53 am - Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı 9:53 am

İsveçli araştırmacılar, insan beyin dokusundan üretilen dünyanın ilk ‘yaşayan bilgisayarını’ geliştirdiler. Geleneksel bir bilgisayar çipi gibi veri alışverişi yapabilen bu “yaşayan bilgisayarın” küresel enerji krizine çözüm olabileceği düşünülüyor.

İsveçli bilim insanları, insan beyin dokusundan yapılmış dünyanın ilk yaşayan bilgisayarını ürettiler. Laboratuvar ortamında yetiştirilen 16 beyin hücresi kümesinden oluşan hücreler birbirleri arasında bilgi iletişimi sağlıyor.

Geleneksel bir bilgisayar çipine çok benzer şekilde çalışan yeni bilgisayar, nöronlar aracılığıyla sinyal gönderip alan devreler gibi hareket ediyor. Ancak yeni teknolojiyi özel kılan şey, daha az enerji kullanması, çünkü yaşayan nöronlar, mevcut dijital işlemcilere oranla milyonlarca kat daha az enerji kullanıyorlar.

Bilim insanları, beynimizin 10 ila 20 watt arasında enerji harcamasını gerektiren görevlerin, günümüz bilgisayarlarında 21 megavat enerji kullandığını ortaya çıkardı. Bu da insan beyninden bin kat daha fazla enerji harcadıklarını gösteriyor.

DOPAMİN DOZLARI İZLE EĞİTİLİYOR

Yaklaşık 0,5 mm çapında ve 10 bin canlı nörondan oluşan mini beyinler, dopamin dozlarıyla eğitiliyor. Görevleri doğru bir şekilde yerine getirdiklerinde ödül olarak bir kimyasal akışı alıyorlar. Bilim insanları, dopamin salınımını taklit etmek için ışığa maruz bırakarak belirli bölgelerini uyarıyor. Organoidler, sekiz elektrotla çevrili ve aktiviteyi ölçebiliyorlar.

TEKNOLOJİ ALANINDA ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI

Bu atılımın Biyoloji ve teknoloji arasındaki çizgileri bulanıklaştırarak bilgi işlem ve sinir biliminde yeni olasılıkların önünü açıyor. Etik hususlar çok olmakla birlikte, yaşayan bilgisayar teknoloji alanında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Neyin mümkün olduğuna dair algılarımıza meydan okuyan bu teknoloji yapay zekanın geleceği ve insanlığın teknolojiyle ilişkisi hakkında derin soruları gündeme getiriyor.

Microsoft yeni bir dönem başlatıyor! Windows bilgisayarlarda yapay zeka yeniliği

Kaynak: TRT Haber