Tekel bayi sahiplerine “bir defaya mahsus” bile hibe desteği verilmeyecek!

19 Mayıs 2021 Çarşamba

Tekel bayi sahiplerine “bir defaya mahsus” bile hibe desteği verilmeyecek!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Meclis’e Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklaması istemiyle verdiği soru önergesinde, devletin “bir defaya mahsus vereceği” 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteğine tekel bayilerin dahil edilmediğini belirtti.

Odatv’nin aktardıklarına göre; CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa iki grup halinde verilecek 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteği kapsamına tekel bayilerinin alınmadığını belirterek, “Pandemi koşulları bütün esnafı vurduğu gibi tekel bayilerini de olumsuz etkiledi. Esen fırtına, tüm esnaf kadar tekel ürünleri satan esnafı da ciddi yaraladı. Üstüne üstlük üç hafta süren tam kapanmada bu esnaf, kepengini dahi açamadı. Ama şimdi bir bakıyorsunuz ki tekel bayileri hibe verilecek esnaf grupları arasında yer almıyor. Neden bu insanları adeta cezalandırır gibi kapsama almıyorsunuz? Bu esnaf da yıllardır vergi ödüyor ama bugün devletinden gereken desteği alamıyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz” dedi.

Erdoğan’dan bazı esnaflara bir kereliğine 3-5 bin lira

Konuya ilişkin TBMM Başkanlığına Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak önergede şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında esnafa yönelik destek paketi kamuoyuyla paylaşılmış, buna göre belli gruplar halinde esnafın 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteğinden yararlanacağı ilan edilmiştir.

Ancak, benzer koşulları yaşayan ve ayrıca üç haftalık tam tam kapanma sırasında dükkanlarının kepengini dahi açamayan tekel bayilerinin destek kapsamında olmadığı görülmektedir. Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz.”

“TEKEL BAYİLERİNDE ALKOL SATIŞININ OLMASI HİBE DESTEĞİ KAPSAMI DIŞINDA TUTUKMALARINA BİR ETKEN MİDİR?”

Budak, şu sorulara yanıt istedi:

“Tekel bayileri hibe desteği kapsamında mıdır? Değilse neden kapsama alınmamıştır? Söz konusu esnafın üç haftalık tam kapanma sürecinde de sıkıntı yaşadığı göz önüne alınırsa tekel bayilerinin destek kapsamına alınması için ne yapmaları, hangi koşulları sağlamaları gerekmektedir? Tekel bayilerinde alkol satışının olması hibe desteği kapsamı dışında tutulmalarına bir etken midir?”

Benzer Haberler