TCDD’de İBB’yi hedef aldı: Soruşturma açıyoruz

2 Ocak 2022 Pazar

TCDD’de İBB’yi hedef aldı: Soruşturma açıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ocak 2022 itibarıyla Marmaray hattında geçerli olacak olan zamlı tarifenin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından ‘tüm itirazlarına rağmen hukuksuz şekilde yürürlüğe konulduğunu’ öne sürdü.

Türkiye’deki fahiş fiyat artışlarını ve gelen zamları yoksayan TCDD, Marmaray hattında geçerli olacak tarifenin ‘hukuksuz’ olduğunu öne sürerek İBB’ye yönelik soruşturma açacağını açıkladı. TCDD’nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“24 Aralık 2021’de İBB tarafından İETT, metrobüs, metro dahil tüm toplu ulaşım hatlarına yüzde 36’lık zam teklifi tekrar gündeme getirilmiş ve TCDD temsilcilerimizle UKOME Kurulu üyelerinin çoğunluğuyla zam teklifi yüksek bulunarak yüzde 20,28 zam yapılması yönünde yazılı şerh konulmuştur. Ancak İBB, UKOME Kurulunun çoğunluk itiraz şerhine ve kurumumuzca başkan onaylı UKOME kararının tarafımıza iletilmeden uygulama yapılamayacağının İBB yetkililerine yazılı ve sözlü bildirilmesine rağmen hukuki dayanağı olmayan yüzde 36’lık zamlı tarifeyi yürürlüğe koymuştur.

Yapılan zammın imza süreci tamamlanmadan ve Başkan onaylı kararı kurumumuza iletilmeden Teşekkülümüzce işletilen Marmaray hattına yüklenmemesi için Belediye yetkilileriyle defalarca görüşülmüş olmasına, yazılı itiraz ve ikazlarımıza rağmen zamlı tarife, Belediye Şirketi Belbim AŞ tarafından Marmaray turnikelerine yüklenmiştir. UKOME Kurulu tarafından onaylanmamış ve imza süreci tamamlanmamış yüzde 36’lık bu zammın teşekkülümüz tarafından işletilen Marmaray hattında yürürlüğe konulmasından sorumlu olmadığımızı ve en kısa sürede hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İmamoğlu: Soylu’ya ‘terör’ soruşturması açılması için Cumhurbaşkanı’nı göreve davet ediyorum

Benzer Haberler