TBMM’den Tuma Çelik kararı

24 Ağustos 2020 Pazartesi

TBMM Hazırlık Komisyonu, Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması kararı aldı.

Meclis Hazırlık Komisyonu, hakkında tecavüz suçlaması bulunan eski HDP Milletvekili Tuma Çelik’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde oy birliğiyle tavsiye kararı aldı.

NE OLMUŞTU?

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in kendisine tecavüz ettiğini belirten müşteki D.K. şikâyetçi oldu. Hakkında soruşturma açılan ve fezleke düzenlenen HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, ‘partisinin zarar görmemesi’ için istifasını açıkladı.

HDP, “Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir” açıklamasını yapmıştı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ise “Özellikle kadınların bilmesini isterim ki HDP kadınların mücadelesinin bileşkesinden oluşmaktadır. Mücadelemiz erkek egemenliğine karşıdır. Herkesin içi rahat olsun, bu işin peşini bırakmayacağız, net bir tutum alacağız. Önceki pratiklerimizle de bu durum sabittir. Soruşturma tamamlanır tamamlanmaz sonuçlarını paylaşacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Tecavüzle suçlanan Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında kesin karar pazartesi verilecek

HDP’li Tuma Çelik’in cinsel saldırısına uğradığı iddia edilen kadın konuştu

 

Benzer Haberler