TBMM’de TÜGVA tartışması: AKP’li Turan savcıları işaret etti

4 Kasım 2021 Perşembe

TBMM’de grup başkanvekilleri söz aldı, CHP’li Engin Özkoç’un açıklamaları sonrası başlayan TÜGVA tartışmasına AKP de katıldı.

TBMM Genel Kurulu’nda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, söze TÜGVA’nın partisinin gündeminde olduğunu belirterek başladı.

Özkoç, “TÜGVA’da yaşananlar, AKP’nin ülkeyi yönetemez bir duruma geldiğinin ve yeni bir FETÖ tipi yapılanmaya alan açtığının göstergesi. Çarşaf çarşaf TÜGVA torpil belgeleri ortaya çıkıyor. TÜGVA Genel Başkanı Enes Eminoğlu, torpil belgelerinin doğru olduğunu açıkladı. Eski TÜGVA yöneticileri torpilleri, usulsüzlükleri doğruladı ancak vatandaşın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen TÜGVA hakkında devlet, savcılar harekete geçmiyor. AKP, Türkiye’deki gençlerin önünde takozdur. TÜGVA meselesi, başarılı gençlerimizin hakkının nasıl yendiğini açıkça ortaya koyuyor” dedi.

AKP’Lİ TURAN: YANLIŞ YAPAN VARSA GEREĞİ YAPILMALI

Özkoç’un iddialarına cevap vererek tartışmaya katılan AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, vakıflarda yanlış yapan varsa mutlaka savcıların gereğini yapması gerektiğini söyledi. TÜGVA’nın ‘yandaş’ ithamı ile sorgulanmasını doğru bulmadığını söyleyen Turan, “Bir vakfın yandaşı, uzakdaşı olmaz” dedi. Turan, vakıfların ‘hayır işi’ yaptıklarını savundu.

Turan, şöyle konuştu: “Biz, vakıf kültürünü çok özel değerlendiren bir kültürden geliyoruz. Vakıf, çok hassas düşünülmesi, davranılması gereken bir meseledir. Vakıflarda yanlış yapan varsa mutlaka savcıların gereğini yapması gerekir. Ancak son dönemde her vakfa yapılan çalışmaların, tırnak içerisinde, ‘yandaş’ ithamıyla sorgulanmasını da doğru bulmuyorum. Bir vakfın yandaşı, uzakdaşı olmaz.”,

TÜGVA sunar! ‘Kurtlar Vadisi’ne özenip ‘Yurtlar Vadisi’ çekmişler

TÜGVA İDDİALARI

Gazeteci Metin Cihan, kendisine eski bir TÜGVA çalışanının ilettiğini belirttiği bazı listeler paylamış, söz konusu listeler sosyal medyada gündem olmuştu. Cihan’ın paylaştığı listede onlarca kişinin çalıştığı kurumlar, mülakata girecekleri yer ve tarih, yerleşmek istedikleri kurumlar ile ‘referans’ olarak tanımlanan torpil aracılarının yazılı olduğu görülüyor. İddiaları yanı sıra TÜGVA, yönetiminde çok sayıda bürokratın yer almasıyla da eleştiriliyor.

TÜGVA’ye kamu binası tahsisinden Soylu çıktı iddiası

Benzer Haberler