TBMM kürsüsünde heyecandan yumurtayı kırdı

29 Ocak 2021 Cuma

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, gıda fiyatlarındaki artışı TBMM Genel Kurulu’nda eleştirirken, yanında getirdiği yumurtayı kürsüde kırdı. Aydın, “Heyecandan yumurtayı kırdım. Yumurta dayanamadı” dedi.

TBMM Genel Kurulu’na marketten yaptığı alışveriş poşetiyle gelen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın gıda fiyatlarındaki artışı ürünleri göstererek, eleştirmeye başladı. Aydın tam yumurta kolisini eline almıştı ki yumurtalar kırıldı. Aydın, “Heyecandan yumurtayı kırdım. Yumurta dayanamadı” dedi. CHP’li Aydın’ın gıda enflasyonuna eleştirisi şöyle:

KASAPTAN 5 LİRALIK KIYMA İSTİYOR: Yaklaşık bir ay önce Meclis faaliyetlerine ara verdik ve bir ay sonra da bugün tekrar kaldığımız yerden devem ettik. Bu bir ay içerisinde ne yaptık? Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak sahada esnafın, işçinin, emeklinin hâlini hatırını sorduk, gittik, yerinde gözlemler yaptık ve durum gerçekten çok kötü, özellikle esnaf şu anda kan ağlıyor. Alınan tedbirlerin de hiçbir konuya çare olmadığını da bizzat yerinde tespit ettik. Geçen hafta Mustafakemalpaşa’da yumurta fiyatlarına, bir hafta önce Karacabey’de kasaptan 5 liralık kıyma isteyen kadıncağızın dramına bizzat o kasapta yaşayarak şahit oldum. Elâzığ’a gittik 30 milletvekiliyle, Elâzığ’daki sorunları gördük ve ülke kan ağlıyor, esnaf bitmiş. Ancak Sayın Cumhurbaşkanına göre kapanan iş yeri yok, “Kim söylüyorsa bunu uyduruyor.” diyor. Ben de sayın iktidar milletvekillerine söyleyeyim: Sahadaki bu durumdan Sayın Cumhurbaşkanını haberdar edin. Bakın, sadece Bursa’da 3.993 esnaf terkin yaptı, sicil kaydını kapattı yani bir daha açmamak üzere faaliyetine son verdi. 25 bine yakın esnafın ise pandemiden dolayı şu anda dükkânları kapalı. Ancak iktidar partisi “Böyle bir durum yok.” diyor. Ben de buradan sahaya çıkın, onları görün diyorum.

TÜRKİYE GIDA ZAMMINDA BİRİNCİ: Son bir yıl içerisinde OECD ülkeleri içerisinde Türkiye gıda zammında 1’inci oldu. Bu zamların vatandaşa yansıması da çok yıkıcı oldu. Bakın, bunu kendimiz bizzat daha bir saat önce pazara gidip kendimiz gözlemledik, marketten bir alışveriş yaptık. Şimdi burada zam şampiyonlarını açıklayacağız. Bakın, şu gördüğünüz yumurta -kırıldı- yüzde 82 zam almış. Gördünüz değil mi, heyecandan yumurtayı da kırdık. Vatandaş bu yumurtayı bir sene önce 12 liraya 30’lu alırken 12 liraya bu sene sadece 11 adet alabiliyor; bu, 1’inci, bakın, bunu 1’inci kürsüsüne koyalım. Evet, yumurta dayanamadı kırıldı.

800 LİRA SADECE KAHVALTIYA: 2’ncimiz şu gördüğünüz ayçiçeği yağı, rengi altın renginde olduğu için 5 litreliklerini artık erkekler kız istemeye giderken götürüyor, o kadar değerlendi; yüzde 52 zam da bunda var. Bakın, bunlar temel gıda maddeleri. Bunu da 2’nci yapalım, şöyle dökmeden. 3’üncü de peynir. Bakın, peynir de yüzde 40’ın üzerinde zamlanmış, çeşidine göre tabii ki fark ediyor ancak bu da 4 kişilik bir ailenin sabah kahvaltısında -bunu da 3’üncülüğe koyalım- 2 yumurta, peynir, zeytin, ekmek olarak bir kahvaltı yaptığında bedeli 7, 8 lira; 4 kişi 25, 30 lira civarında, aylığa vurun; 750, 800 lira sadece kahvaltı için verdiği para.

BÜTÇENİN 3/1’İ MAKARNAYA GİDİYOR: Değerli milletvekilleri, asgari ücretin neredeyse 1/4’ünü sadece kahvaltıya veriyor. Daha bitmedi. Şimdi, şu makarna. Bakın, bulgur, makarna, ekmek fakirin temel gıdasıydı. Bir yıl önce bugün, markette 1 lira 20 kuruş olan şu makarnayı bir saat önce aldık. Fişi burada, 3 lira 60 kuruş. Bakın, 4 kişilik bir aile sadece makarna yese, neredeyse bütçesinin 1/3’ü makarnaya gidiyor. Şu serçe parmağımızla taşıyacağımız bu market poşeti 70 lira. Düşünün siz, bunun daha öğleni, akşamı… Bunun içinde eti yok; salamı, sosisi yok, sadece garibanın gurebanın peynir, ekmek, zeytin ile gideceği rakamlar ar. Ama siz ne yapıyorsunuz? Bugün sivil toplum örgütleri açıklama yapmış, KESK’i, TOBB’u, MÜSİAD’ı, TÜSİAD’ı: “Bu gıda fiyatları böyle giderse bu hayat devam edemez.” demiş. Güzel. Açın televizyonları, sabahtan akşama kadar şunları dinliyoruz.

ÜRETİCİDE 1 LİRA, MARKETTE 5 LİRA: Üreticide, çiftçide 1 lira olan bir ürün, son nokta markette 5 liraya geliyor. Yani çiftçi, girdi maliyetlerinden dolayı bunu çok yüksek maliyetle ve kâr etmeden veriyor, ancak son kullanıcı tüketici de anormal fiyata tüketiyor. Kardeşim siz burada iktidarın milletvekillerisiniz, bu aradaki bu fahiş farkı kim alıyor? Herkesin çıkıp şikayet ederek bu işlerin çözülme şansı var mı? On dokuz yıldır iktidardasınız, beceremiyorsanız çekilin, biz gelelim halledelim; bu kadar basit. Vatandaş geçinemiyor, vatandaş eline avucuna “iş, aş” yazarak intihar ediyor. Çocuğuna pantolon alamadığı için baba banyoda kendini asıyor. Elektrik parasını ödeyemediği için, doğal gazı ödeyemediği için anne kurutma makinesiyle çocuğunun odasını ısıtıp diğer odada yaşamına son veriyor ama sizler çıkıp diyorsunuz ki: “Kapanan dükkân mükkan yok.” Bunu da yüce halkımızın vicdanlarına sevk ediyorum.

Benzer Haberler