TBMM karıştı, milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü

13 Ocak 2022 Perşembe

TBMM karıştı, milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü

TBMM’de partilerin grup önerileri tartışılırken, AKP ile CHP’li vekiller arasında ‘edepsiz’ gerginliği yaşandı.

TBMM’de gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ayrı ayrı ele alındı. Partiler sağlık sistemi ile ilgili önerilerini sunarken, AKP’li ve CHP’li vekiller arasında gerginlik çıktı.

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal 700 binin üzerinde hekim ve sağlık çalışanının atama beklediğini belirterek, “Verilen sözler ortada ancak hiçbir şey yok. Yıllardır yöneticilerin yaptığı hekim düşmanlığı bitmiyor” diye konuştu.

“EN İYİSİNİ VERECEĞİZ”

Bu sözlerden sonra söz alan AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, sağlık çalışanlarına özellikle son iki yıldır yaptıkları özverili çalışmalar için teşekkür ederek, “Onlara ne versek az” ifadesini kullandı.

Sağlık çalışanlarına yönelik düzenlemenin üzerinde çalıştıklarını bildiren Tamer, “Sağlık çalışanlarının özlük haklarını geliştirecek şekilde çalışıyoruz ve bunu getireceğiz. Türk hekimi, Türk sağlık çalışanları, hak ettiği şekilde emeklerinin hakkını alacaklar. En iyisini vereceğiz. 3600 ek göstergeyi zaten vereceğiz. Ne yaparsanız yapın sağlık çalışanlarının emeklerini size yem etmeyeceğiz, gereğini de vereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“HİÇ OLMAZSA BU MİLLİ MESELEDE YANIMIZDA OLUN”

Alman gazetelerinin, Türk Tabipleri Birliğinin açıklamalarına işaret ederek, TURKOVAC’ı kötülemeye çalıştığını vurgulayan Tamer, “Arkadaşlar, bu bir milli mesele. Her zaman karşımızdasınız, hiç olmazsa bu milli meselede yanımızda olun” diye tepki gösterdi.

“EDEPSİZİN DANİSKASI SENSİN”

Sataşmadan sonra söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP’li Tamer’i kastederek, “Siyasi etik ve edebe yakışmayan bir konuşmayı ibretle izledik” görüşünü savundu. Bu sırada AKP Amasya Milletvekili Hasan Çilez’in, “Kendinizle karıştırmayın” demesi üzerine tartışma çıktı.

Altay, Çilez’e, “Edepsizin dik alası, daniskası sensin, terbiyesiz herif. ‘Kendinle karıştırma’ ne demek?” karşılığını verdi. Karşılıklı laf atmaların ardından AKP ve CHP milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, birleşime ara verdi. Gerginlik bir süre verilen arada da devam etti. Daha sonra birleşimi açan Erdoğmuş, “TBMM olarak sağlık çalışanlarımıza, şimdiye kadar yürüttükleri fedakarca çalışmalarından dolayı minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Onlar cana can kattığı için candırlar, onlara her türlü desteğin verilmesi konusunda bu Meclis müttefiktir” görüşünü paylaştı.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan da milletvekillerinin, yasama çalışmalarını, Meclis’in mehabetine uygun, uhulet ve suhuletle sürdürmelerinin önemine işaret etti.

HDP’nin önerisinin yanı sıra CHP’nin “tütün mamulleri ve alkollü içeceklere yapıştırılan bandroller” ve İYİ Parti’nin “ülkede ekonomik güven ve fiyat istikrarı konusunda yaşanan sorunlar” ile ilgili grup önerileri de görüşmelerin ardından yapılan oylamada kabul edilmedi.

Daha sonra memur ve emekliye ek zam, TL finansal araçlara talebin artırılması, kademeli doğal gaz satış fiyatı belirlenmesi düzenlemelerini de içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK’da Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Benzer Haberler