TBMM ile Google masaya oturuyor

29 Mayıs 2022 Pazar

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu, Avrupa’da telif ile ilgili ödemeler konusunda masaya oturan Google’ı önümüzdeki günlerde görüşmeye çağıracak. Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Google yetkililerinin telif konusunda anlaşmaya hazır olduğunu anlattı.

Google, telif ile ilgili ödemeler konusunda Avrupa’da birçok yayıncı ile içerikler için telif konusunda anlaşmaya vardı. Türkiye’de de, AB’dekine benzer bir telif düzenlemesi ile yayıncıların haklarını alabileceği belirtiliyor. Geçen yıl aralık ayında TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Google temsilcilerini dinlemiş ve Google temsilcileri komisyona bir rapor sunmuştu. Raporda Google yetkilileri, “Dijitalleşme yolculuğunda Türkiye’nin yanındayız” diyerek, telif konusuna da sıcak baktıklarını ifade etmişlerdi.

TBMM’de asgari ücret teklifine AKP ve MHP’den ret

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; bu görüşmenin ardından TBMM, Haziran ayının en geç ikinci haftası Google yetkililerini Türkiye’ye çağırmaya hazırlanıyor.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, bu konuda bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Google Türkiye’ye geldi. Temsilcilik açtı, işbirliğine hazır olduğunu dile getirdi. Telif konusu ile ilgili de masaya oturmaya hazır olduğunu ifade etti. Yaptığımız araştırmalarda, Google yönlendirmesiyle habere erişimin arttığını görüyoruz. Fakat, aynı sitelere reklam alma düzeyinde düşüş de gözlemleniyor. Bu konunu çözümü için de çalışacağız” diye konuştu.

AKP ve MHP’nin sosyal medya düzenlemesi TBMM’de

Benzer Haberler