Tarım arazileri kararnameyle verildi

24 Eylül 2020 Perşembe

Tarım arazileri kararnameyle verildi

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Köyü’nde yapılması planlanan Ege Biyogaz Santrali için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile acil kamulaştırma kararı çıkartıldı.

 

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Çapaklı Köyü’nde yapılması planlanan Ege Biyogaz Santrali için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tarım toprakları santrali için firmaya tahsis edilecek.

KÖYLÜLER GÖZALTINA ALINDI

Köye yapılmak istenen biyogaz santraline karşı olan köylüler Temmuz 2020 tarihinde yolu kapatarak direnmiş, şirket yol yapım çalışması için köye jandarmayla birlikte girmişti. Eylem yapan köylülere jandarma sert şekilde müdahalede bulunmuş, bazıları yaralanırken bazıları da gözaltına alınmıştı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararında, Çapaklı Köyü 135 ada, 52, 53, 54, 55, 56 numaralı parsel taşınmazların, Ege Biyogaz Enerji Santrali’nin yapımı amacıyla tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acilen kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27. Maddesi gereğince karar verildiği belirtildi.

AV. EGE “BURADAYIZ, VAZGEÇMİYORUZ, YILMIYORUZ, KORKMUYORUZ

Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege, Çapaklı köyünde yapılması planlanan Ege Biogaz Santrali için halkın direnişiyle başa çıkamayan şirketin şimdi de Cumhurbaşkanlığı kararı ile köylünün zeytinliğine, bağına, bahçesine el koyduğu görüşünü ileri sürdü. Zeytin, üzüm, erik üretimi yapılan verimli tarım topraklarının biyogaz santraline tahsis edilmesi karşısında köylülerle birlikte mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, Cumhurbaşkanlığı kararına karşı iptal davası açacaklarını belirtti.

Memleketin toprağının parsel parsel işgal edildiğini ifade eden Ege “Buradayız, vazgeçmiyoruz, yılmıyoruz, korkmuyoruz”dedi.

 

Benzer Haberler