Tarikat lideri dizlerinin üstüne çökerek özür diledi: Koronavirüsü istemeden yaydık

2 Mart 2020 Pazartesi

Güney Kore’de tespit edilen 4 bin koronavirüs vakasının yüzde 60’ı Shincheonji Kilisesi’nde çıktı. Tarikatın lideri Lee Man-hee dizlerinin üstüne çökerek özür diledi.

Asya ülkesi Güney Kore’de, Hristiyanlık tarikatlarından Shincheonji Kilisesi’nin kurucusu ve lideri Lee Man-hee koronavirüse ilişkin basın açıklaması sırasında dizlerinin üstüne çökerek ülkesinden özür diledi.

88 yaşındaki tarikat lideri koronavirüsü istemeden yaydıklarını söyledi. Ülkede görülen 4 bin vakanın yüzde 60’ı Shincheonji tarikatının müritlerinde tespit edildi.

Güney Kore’de tarikat lideri Man-hee hakkında “ağır ihmal” nedeniyle soruşturma açılması istenmişti.

Ağladığı görülen Man-hee, Gapyeong’da basın mensuplarının karşısında tam iki kez diz çöktü ve “Üyeler adına halka en içten özürlerimi sunmak isterim” dedi. Man-hee, “Kasten olmasa da çok sayıda insana virüs bulaştı. Elimizden gelen çabayı gösterdik ama engelleme konusunda başarısız olduk. İnsanların affına sığınıyorum. Çabaları nedeniyle hükümete minnettarım. Hükümetin de affına sığınıyorum” diye konuştu.

Müritleri tarafından ‘Mesih’ ilan edilen tarikat lideri Man-hee, korona virüsü salgınını başlangıçta ‘Shincheonji Kilisesi’nin hızla büyümesini engellemeye, kaydettiği ilerlemeyi yok etmeye yönelik şeytan işi’ olarak nitelemişti.

Hristiyan tarikatı olan Shincheonji üyelerinin koronavirüsü birbirlerine geçirdiği ve ülkenin farklı yerlerine seyahat ederek yayılmasına yol açtıkları düşünülüyor.

Benzer Haberler