Tarihin en büyük dolandırıcılarından Bernie Madoff hayatını kaybetti

14 Nisan 2021 Çarşamba

Tarihin en büyük dolandırıcılarından Bernie Madoff hayatını kaybetti

ABD’nin en büyük mali dolandırıcısı olarak kabul edilen Bernie Madoff’un cezaevinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Dünyanın en büyük ponzi saadet zinciri şebekesini kuran ve yaklaşık 65 milyarlık dolandırıcılık yapan Bernie Madoff’un 82 yaşında hapishanede öldüğü açıklandı.

Tarihteki en büyük saadet zinciri kurduğu için hüküm giyen Bernie Madoff’un federal bir hapishanedeydi. Madoff’un Kuzey Carolina, Butner’daki Federal Tıp Merkezinde doğal nedenlerden yaşamını yitirdiği bildirildi.

Geçtiğimiz yıl avukatları Kovid-19 salgını nedeniyle 82 yaşındaki Madoff’u hapisten çıkarmak için dava açmış, talep reddedilmişti.

WALL STREET TARİHİNİN EN BÜYÜK YOLSUZLUĞU

NTV’nin haberine göre Washington’da, yıllarca bir dizi düzenleyici kurallar konusunda tavsiye isteyen piyasa düzenleyici kurumlar tarafından aranan bir uzman olan ve 2000 yılında, yatırımcıları korumak için kurulan Piyasa Enformasyon Danışma Komitesi’nde hizmet veren Madoff’un, küçük- büyük herkesi dolandırdığı ortaya çıkmıştı.

Finansal uzmanların, biri 1999 yılının başında Madoff’un Ponzi Oyunu yönettiği suçlamasıyla SEC’e yazılan bir mektup olmak üzere, son 10 yılda Madoff’un faaliyetleri hakkında sık sık kaygılarını dile getirdiği, ancak SEC’in, yaptığı yolsuzluk ortaya çıkıncaya kadar Madoff’un yatırımlarına ilişkin rutin bir inceleme yapmadığı da belirlenmişti.

Madoff’un kurbanları arasında Kuzey ve Güney Amerika ile Avrupa’da hedge fonlar, bankalar, Yahudi vakıflarının yanı sıra zengin ve küçük yatırımcılar bulunuyor. Floridalı emeklilerle birlikte aktörler Kevin Bacon ve Kyra Sedgwick ile Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel de, Madoff’a para kaptıranlardandı.

PONZİ SİSTEMİ NEDİR?

İlk kez Charles Ponzi tarafından 1910 yılında uygulanan hileli bir yatırım şekli olan Ponzi sistemi ya da diğer adıyla ‘Saadet Zinciri’ sisteme dahil edilen insanların kendi yatırımlarıyla veya sonraki katılımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi.

 

Benzer Haberler