Tarihi meydana camii yapıyoruz diye alışveriş merkezi dikecekler

17 Nisan 2020 Cuma

Sivas’ta tarihi kent meydanına inşaatına başlanan camii ve alışveriş merkezinin yapımının durdurulması için suç duyurusunda bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Mesele camii değil, altındaki dükkanlar, kafeterya ve otopark işletmesinden elde edilecek rantın paylaşımıdır” ifadelerini kullandı.

Sivas’ın 800 yıllık Tarihi Kent Meydanı’na cami ve alışveriş merkezi yapılacak, inşaat çalışmaları başladı. Meydana yürüme mesafesinde 14 caminin olduğunu belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Cami yapıyoruz diyerek, alışveriş merkezi yapılıyor” dedi ve inşaatın durması için suç duyurusunda bulundu.

Sivas’ta 800 yıllık Tarihi Kent Meydanı’na Sivas Merkez Cami Alışveriş Merkezi yapılıyor ve inşaat çalışmaları başladı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve odanın Sivas Temsilciliği de inşaatın meydanın dokusunda tahribata yol açacağı gerekçesiyle inşaatı yapan KOMAŞ A.Ş., Sivas Belediye Başkanlığı ve Sivas Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve inşaatın durmasını istedi.

OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA MEYDANDA İNŞAAT

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, meydanın Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma olduğunu belirterek, “Bu belleği bozacak dokusuna zarar verecek herhangi bir yapılaşmaya evet demek mimarlık mesleğine ve tarihe ihanettir” dedi.

‘MESELE CAMİİ DEĞİL, RANT’

Buraya yapılacak caminin ‘bahane’ olduğunu söyleyen Candan, alana yürüme mesafesinde 14 caminin bulunduğuna dikkat çekerek, şunları ekledi: “Cami yapıyoruz diyerek, aslında caminin altına dükkanlar, kafeteryalar ve otopark yaparak cami adı altında alışveriş merkezi yapamaya niyetlenen ve toplumun dini duygularını sömüren bu anlayışı kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Mesele camii değil, altındaki dükkanlar, kafeterya ve otopark işletmesinden elde edilecek rantın paylaşımıdır.”

ANKA