Tarihi köy yıllardır su bekliyor: Hiç olmazsa torunlarımız görsün

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı Askerhan köyü yıllardır temiz su bekliyor. Köylülerden 80 yaşındaki Abdullah Amca “Ben bu suyu görmeden bu dünyadan gitmek istemiyorum” diyor.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, kentin Çelikhan ilçesine bağlı Askerhan Köyü’nün halen suyunun olmadığını açıkladı.

Köyü ziyaretinde yurttaşlarla birlikte açıklama yapan Tutdere “Türkiye’ye çağ atlattık diyenlere bu tarihi köyden sesleniyoruz, yurttaşlarımız içmeye su bulamıyor” dedi ve şu açıklamaları yaptı:

‘TÜRKİYE’YE ÇAĞ ATLATTIK DİYENLER…’

“2022 yılındayız ve bu tarihi köyde hala içme suyu yok. İktidar yetkilileri suyu bu seçimde getireceğiz, öbür seçimde getireceğiz diyerek defalarca söz vermişler, oy almışlar ancak arkalarına bakmışlar, köyümüz susuz ve suya muhtaç. Burası taşıma eğitiminin yapıldığı merkez köylerinden bir tanesi ve buraya diğer köylerden gelen çocuklar içmeye su bulamıyor, lavaboları kullanamıyorlar çünkü lavabolarda su yok. Türkiye’ye çağ atlattık diyenlere Çelikhan’ın Askerhan köyünden sesleniyoruz. Yurttaşlarımız burada içmeye su bulamıyor. En temel insan hakkı olan suya köylüler, çocuklar, öğrenciler ulaşamıyorsa sizin bu memlekete yaptığınız hiçbir hizmetin, hiçbir söyleminizin hiçbir kıymeti yok.

‘SUYU GÖRMEDEN BU DÜNYADAN GİTMEK İSTEMİYORUM’

Abdullah amcayı dinledik, yüreği yanıyor. ‘Yaşım 80’e geldi, benim artık bir ayağım burada bir ayağım öbür tarafta. Ben bu suyu görmeden bu dünyadan gitmek istemiyorum’ diyor. ‘Hiç olmazsa torunlarımız, çocuklarımız bizden sonra temiz suya erişsinler’ diyor. İktidara ve Çelikhan Kaymakamlığı’na çağrı yapıyor. Biz de buradan bu çağrıyı yineliyoruz. Abdullah amcanın ve çocukların sesini duyun. Memleketimizin çevresinde birçok su kaynağı olmasına rağmen suyu getirmediniz. Köylülerimizin bu temel ihtiyacını acilen karşılayın, yurttaşlarımızın en temel hakkı olan temiz içme suyu bu köye ulaştırın. Konunun takipçisi olacak, konuyu Meclis’e taşıyacağız, ta ki bu köyün içme suyu ve diğer sorunları çözülünceye kadar.”

‘KAYMAKAM BİZE HİÇ BAKMIYOR’

Yaşlı köylü Abdullah Amca ise köylerine su istediklerini belirterek, şunları kaydetti: “Çelikhan Belediye Meclis Üyeleri, Çelikhan Belediye Başkanı, Çelikhan Kaymakamı bizi ihmal ediyor, bize hiç bakmıyor. Bu su ne zaman gelecek? Suyun olmayacak zamanı değil bu? Çocuklar okulda içmeye su dahi bulamıyorlar. Okul burada, 400 çocuk okuyorsun. Şu an tuvaletlere giremezsin, tuvaletlerde su yok. Muslukları açın bakın bir damla su akmıyor. Bu nasıl bir şey. Biz hakkımızı istiyoruz. Biz artık AKP’nin milletvekilleri hakkında razı değiliz. Bu kadar da olmaz.”

Benzer Haberler