Tarihi kilise 6 milyon liraya satışa çıkarıldı

17 Ocak 2021 Pazar

Tarihi kilise 6 milyon liraya satışa çıkarıldı

Bursa’da ticari sırların korunması gerekçesiyle ismi ve fotoğrafı paylaşılmayan tarihi bir kilise 6 milyon 300 bin lira bedelle satışa çıkarıldı.

Bursa’da ‘Sahibinden.com’ isimli internet sitesinde “Kültür Sanat Merkezi/Müze/Otel Olabilecek Tarihi Kilise” başlığıyla ilan verildi. Kilisenin satışı için 6 milyon 300 bin lira talep edilirken “Ticari sırların ve kişisel verilerin korunması” gerekçesiyle temsili fotoğraflar kullanıldığı görüldü. İsmi ve yeri paylaşılmayan kilisenin Dünya Mirası Listesi’ne giren bir bölge içerisinde olduğu belirtildi.

“TURİSTİK AMAÇLA DEĞERLENDİRİLEBİLİR”

Gazete Duvar’da yer alan habere göre ilanda, şu ifadeler yer aldı:

“Bursa bölgesinde yer alan ve özel mülkiyet statüsüne geçmiş tarihi kilise satışa sunulmuştur. Bölgede yasayan Ermeni nüfusu için inşa edilen kilise, mübadele sonrası nüfusun ayrılması nedeniyle özel mülkiyete geçmiştir ve 1923 yılından itibaren bir süre tütün deposu, ardından da dokuma fabrikası olarak kullanılmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bir bölge içerisinde, bilinen bir konumda yer aIan kilise, lokasyonu itibariyle turistik amaçla değerlendirilebilir”

Daha önce de Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Mor Yuhanna Kilisesi satışa çıkarılmıştı. Ekim 2020’de 7 milyon 250 bin lira satış bedeli istenen kilisenin ilanı, hala Sahibinden.com sitesinde yayında.

Benzer Haberler