Tarihi gün! James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk fotoğraf…

20 Mart 2022 Pazar

Tarihi gün! James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk fotoğraf…

NASA, James Webb Uzay Teleskobu’nun aynalarını fırlatılmasından neredeyse üç ay sonra başarılı bir şekilde hizaladığını duyurdu. NASA’nın yeni teleskobu, hizalama sonrasında uzaktaki yıldızlara baktı ve göz kamaştıran bir fotoğraf kaydetti.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan geçen gün gelen görüntü, Dünya’dan 1,6 milyon kilometre uzaktaki 18 altıgen aynanın birlikte çalıştığını ortaya koydu. NASA’daki yetkililer, bu görüntünün test çekimi olduğunu, ancak beklenenden daha iyi bir performans sergilediğini söyledi.

JAMES WEBB UZAY TELESKOBU’NUN ÇEKTİĞİ YILDIZ FOTOĞRAFI

James Webb Uzay Teleskobu, 18 altın kaplama altıgen aynanın yardımıyla uzayın derinliklerini inceliyor. Ancak tüm bu aynaların, tek bir ayna gibi hareket edebilmesi için olağanüstü bir hassasiyetle -nanometrelik ayarlamalar- hizalanması gerekiyor.

James Webb Uzay Teleskobu başarıyla uzaya fırlatıldı

Gözlemevi Şubat ayında ilk görüntülerini paylaştığında, aynalar henüz hizalanmamıştı ve görüntüler bulanıktı. NASA’dan servis edilen yeni test çekimi ise hizalama işlemi bitmemiş olsa da, 1,6 milyon kilometre uzaklıktaki bir yıldız için göz kamaştırıcı derecede güzel.

“BİLİMSEL FOTOĞRAFKLAR HAZİRAN TEMMUZ GİBİ GELECEK”

James Webb Uzay Teleskobu tarafından kaydedilen fotoğraf, 2MASS J17554042+6551277 adlı parlak yıldızı gösteriyor. NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında teleskoptan sorumlu bilim insanı Jane Rigby şunları söyledi:

“Bu, bu boyuttaki bir teleskoptan alabileceğiniz en net görüntülerden biridir. Şimdiye kadarki teleskobun performansı, istediklerimizi verdi.”

Ancak bilimsel açıdan kıymetli olan ilk görüntüler, Haziran ayının sonlarına veya Temmuz ayının başlarına kadar gelmeyecek. Yaklaşık 32 yaşındaki Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olan James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz Aralık ayında fırlatıldı ve Ocak ayında hedeflenen yörüngesine ulaştı. Geçen ay NASA, ayna parçalarından aldığı 18 ayrı görüntü ile çok daha yakındaki bir yıldıza bakmıştı.

İşte o fotoğraf:

Benzer Haberler