Tanju Özcan: Afganlar bizden 100 yıl geride

18 Ağustos 2021 Çarşamba

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Suriyeliler bizden yaklaşık 30 yıl gerideydi. Ama Afganlar 100 yıl geride” dedi.

Bolu’da yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağı açıklamasıyla gündeme oturan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, mülteci karşıtı açıklamalarını sürdürdü.

Özcan, Nokta TV’de katıldığı programda “Suriyeliler bizden yaklaşık 30 yıl gerideydi. Iraklılar da öyle. Ama Afganlar 100 yıl geride” ifadelerini kullandı. Özcan programda, ‘bu kişilerin sosyal entegrasyonunun sağlanmasının mümkün olmadığını’ da öne sürdü.

Bolu Belediye Başkanı: Yabancılardan 10 kat daha fazla ücret alacağız

“HİÇ BUNLARI DÜŞÜNMEDİNİZ Mİ?”

Özcan, şunları söyledi: “İnsanlara garip geliyor, 15 yaşındaki kız çocuğunu istismarda bulundu bir Afgan. Kardeşim, o onun farkında değil. Afganistan’da çünkü 9 yaşındaki kız çocuğuyla evlendiriliyor bunlar. 10 yaşında, 12 yaşında… Bizim ‘yavrum, çocuğum’ diye sevdiğimiz 9-10 yaşındaki kız çocuklarına bunlar ‘karısı olabilecek’ gözüyle bakıyor. Siz bunları, bu topluma nasıl entegre edeceksiniz? Hiç bunları düşünmediniz mi?

“SAVAŞMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPMAMIŞLAR”

Adam sadece burkalı kadın görmüş. Şimdi yüzü açık bir kadın görünce bile ona tuhaf geliyor. Bu sosyal entegrasyonu sağlayabilmek mümkün değil. Adamlar savaşmaktan başka bir şey yapmamışlar 7 yaşından itibaren. Komşu köyle savaşmış, komşu kabileyle savaşmış, komşu kavimle savaşmış. Savaşmış da savaşmış.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında soruşturma başlatıldı

Benzer Haberler