Tam da ‘Adli Yıl’ açılırken! BirGün’e ‘Fuat Avni’ davası

31 Ağustos 2019 Cumartesi

BirGün yöneticilerine ağır ceza davası açıldı. İddianamede iddia olarak sadece 2014-2015 yıllarında Fuat Avni haberlerinin internet sitesine girilmesi gösterildi.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019/303 numarasıyla açılan davaya sunulan iddianamede dönemin BirGün yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz yer aldı. “FETÖ’ye üye olmadan yardım etmek” suçlamasına delil olarak “Fuat Avni” adlı twitter hesabından atılan bilgilerin yer aldığı haberler gösterildi. BirGün’ün bu şekilde örgütün algı operasyonuna katkı sunduğu iddia edildi. Açılan davada BirGün yöneticilerinin 10 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

“ÖRGÜTLE BAĞLARI YOK AMA TAKDİR SİZİN”

BirGün’ün iddianameden paylaştığı bilgilere göre, BirGün yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz’ın açık kaynak taraması ve havuz sorgulaması sonucunda herhangi bir FETÖ üyesi ile bağları olmadığı, ByLock kullanmadıkları, FETÖ bankalarıyla para alışverişlerinin olmadığı, bağlarının bulunmadığı tespit edildi. Ayrıca iddianamenin sonunda şu ifadeler yer aldı: “Şüphelilerin örgüt ile hiyerarşik bağlarının olmadığı, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber yaptıkları anlaşılmıştır. Toplanan deliller uyarınca kast unsurunun takdiri mahkemeye aittir.”

 

Saray’daki adli yıl açılışına yirmi Yargıtay üyesi de katılmayacak

 

“HERKESİN YAPTIĞI HABERLER”

İddianamede BirGün yöneticilerinin savcılıkta verdikleri ifadelere de yer verildi. İfadelerde şunlar yer aldı:

“O yıllarda fuatavni hesabının kime ait olduğu bilinmemekteydi. Ancak hesaptan yazılanlar birkaç gün sonra doğru çıkıyordu. Hükümette iç hesaplaşmadan kaynaklı bilgi sızdıran biri olduğunu düşündük. Hatta bir Bakan ya da Erdoğan’ın bir yakını olabilir deniyordu. ‘Twitter Fenomeni’ dememiz övgü amaçlı değildir. Çok takipçili hesap anlamında kullandık. Haberleri yorumsuz bir şekilde halkın ilgisini çektiği için verdik. FETÖ adı verilen Fethullahçı grupla verdiğimiz mücadele arşivlerimizdedir, manşetlerimiz, yazılarımız da ortadadır. Yayın çizgimizde herhangi bir değişiklik olmamıştır.”

Benzer Haberler