Taliban'ın düşürdüğü uçak sonrası ABD'den ilk açıklama - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Taliban’ın düşürdüğü uçak sonrası ABD’den ilk açıklama

taliban

Taliban, bugün gerçekleşen uçak kazasını üstlendi. Taliban’dan yapılan açıklamada, “ABD uçağını düşürdük ve içindeki tüm personel öldü” denildi. Talibanın açıklaması sonrasında ABD’den de konuya ilişkin bir açıklaması geldi.

Taliban, Afganistan’ın Gazni kentinde ABD ordusunun uçağını düşürdüklerini ve içindeki tüm personelin öldüğünü iddia etti.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, uçağın bir istihbarat görebinde olduğunu iddia ederken; yüksek rütbeli personeller dahil uçaktaki herkesin öldüğünü belirtti.

Öte yandan üst düzey bir Afgan yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada incelemelerin hâlen sürdüğünü ve hiçbir ABD’li görevlinin öldürülmediğini belirtti. ABD’li yetkililerden henüz bir açıklama gelmezken, kazanın nedeni ise hâlâ bilinmiyor.

ARİANA’YA AİT OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Olayla ilgili ilk verilen bilgiler, içinde 83 kişinin bulunduğu Afgan devletine bağlı Ariana Havayollarına ait bir yolcu uçağının düştüğü yönünde olmuştu. Ancak daha sonra şirketten yapılan açıklamada bu iddia yalanlanmış ve bugün uçuşu gerçekleşen tüm Ariana uçaklarının uçuşlarını güvenle tamamladığını belirtilmişti.

ABD’DEN İLK AÇIKLAMA

Taliban’ın ABD askeri uçağını düşürdüğü yönündeki iddialara ilişkin ABD’den yapılan ilk açıklamada, “Düşen uçak küçük bir Amerikan askeri uçağıydı” denildi.

Advertisement