Taliban’dan 8 Mart mesajı

8 Mart 2022 Salı

Taliban’dan 8 Mart mesajı

Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Afgan kadınlarının haklarını koruyor ve savunuyoruz” açıklaması yaptı.

Afganistan’da yönetimi elinde bulunduran Taliban, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile bir mesaj yayımladı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Taliban yönetiminin tüm Afgan kadınlarının İslam fıkhının sağladığı haklarını korumaya kararlı olduğunu vurgulayarak, “Dünya Kadınlar Günü Afgan kadınlarının meşru haklarını talep etmesi için büyük fırsattır. Allah’ın izniyle Afgan kadınlarımızın haklarını koruyor ve savunuyoruz” ifadesini kullandı.

TALİBAN KADINLARIN EĞİTİM HAKKINI YASAKLAMIŞTI

Taliban’ın Afganistan yönetimini devralmasının ardından binlerce kadın, kamu kurumlarındaki işlerini kaybetmişti, kız çocuklarının devlet okullarında 6’ıncı sınıftan sonra eğitim alması durdurulmuştu.

Taliban, eleştiriler üzerine kızların eğitim alabilmesi için okulların “İslami koşullara” göre düzenlenmesi gerektiğini açıklamıştı.

Ülkede aşamalı olarak kızların eğitim almasının önü açılmıştı. Bazı vilayetlerdeki devlet okullarında 6’ıncı sınıftan sonra kızların eğitim almasının önü açılmıştı. Özel okullarda ise erkek ve kız öğrenciler için ayrı saat ve sınıf uygulaması getirilirken kızlar eğitimlerine ara vermeden devam edebilmişti.

Afganistan’da daha sonra üniversiteler açılmış ve kadınların derslere katılmasına izin verilmişti. Ülke genelindeki devlet üniversitelerinde kadınlar ve erkekler ayrı saatlerde eğitim alabiliyor ancak şu an başkent Kabil de dahil birçok vilayetteki devlet okullarında kızlar ortaokul ve liseye devam edemiyor.

Sözcü Mücahid, martın sonunda kızların tüm eğitim kurumlarında eğitim alabilmesine izin verileceğini duyurmuştu.

Taliban’dan Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin çağrı

Benzer Haberler