Taliban Sözcüsü: Türkiye ile inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

21 Temmuz 2021 Çarşamba

Taliban Sözcüsü: Türkiye ile inanca dayalı pek çok ortak noktamız var

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var” dedi, iyi ilişkiler kurmayı istediklerini söyledi. Taliban’ın açıklaması Erdoğan’dan sözlerinin ardından geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok” sözlerinin ardından Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT World’e konuştu. Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha’da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konularında değerlendirmeler yapan Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN GEÇMİŞİ BIRAKIP BUGÜNE VE GELECEĞE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ”

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti. Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı.

“KABİL HAVAALANI AFGANLARIN SORUMLULUĞUNDA”

İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti. Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

KKTC’de bayram namazı çıkışında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban’ın Türkiye’ye yönelik eleştirilerine “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” diye yanıt vermiş ve bu sözleri büyük tepki çekmişti.

Erdoğan: Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok

Benzer Haberler