Taliban Sözcüsü: Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkilerimizi daha da geliştirebilir

17 Eylül 2021 Cuma

Taliban Sözcüsü: Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkilerimizi daha da geliştirebilir

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirebileceğine inandığını söyledi.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahit, Afganistan’a giden HaberTürk yazarı Nagehan Alçı’nın sorularını yanıtladı. Türkiye ile Afganistan ilişkileriyle ilgili olarak, “Türkiye ve Afganistan’ın hep çok sıcak ikili ilişkileri oldu. Dinimiz ortak, kültürümüz ortak, etnisitelerimiz kesişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkilerimizi daha da geliştirebilir, buna inanıyoruz. Karşılıklı saygı ve ortak çıkar çerçevesinde bir ilişki kuracağımıza inanıyorum” dedi.

Mücahit, Kabil Havalimanı işletmesi konusunda da “Şu anda Türkiye ve Katar’ın teknik ekipleri birlikte bir tarafta, BAE’nin ekibi diğer tarafta çalışıyor. Ben Türkiye’nin orada olmasına çok olumlu bakıyorum, bu işbirliğinin çok verimli olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mücahit, Afganistan’a yatırım yapan Türk iş insanları için de “Önceliğimiz onların güvenliğini sağlamak. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Ben Afganistan’a yatırım yapan Türkiyeli her bir iş insanına teker teker teşekkür ediyorum. Biz onların hizmetindeyiz. Türkiye’deki ekonomi sektörü ile de sıcak ilişkiler kurmak istiyoruz” diye konuştu.

Kadınların hükümette yer alıp almayacağına ilişkin olarak da konuşan Mücahit, “Biz kadınlar İslam’ın buyurduğu şekilde haklara sahip olsunlar istiyoruz. Şeriata dayalı bir sistem kuruyoruz. Ulemamız bu konu üzerinde çalışıyor. Bir karara varacaklar. O kararı bekliyoruz. Kadınlar şeriatla uyumlu bir şekilde halkımıza hizmet etme hakkına sahip olmalılar. Ulemanın kararı ile birlikte kadınların sosyal ve siyasi statüsü de netlik kazanacak” ifadelerini kullandı.

Nagehan Alçı ‘dünyanın en zor noktasında 5 saat’ini yazdı

Nagehan Alçı Afganistan’a gitti: Taliban’la temas kuracağım

 

Benzer Haberler