Taliban, kadınlara üniversiteyi süresiz yasakladı: ‘Önce İslam’

28 Eylül 2021 Salı

Kabil Üniversitesi’ne atanan yeni rektör Mohammad Ashraf Ghairat, kadınlara üniversiteyi süresiz yasakladı. 

Kabil Üniversitesi’ne Taliban tarafından atanan yeni rektör Mohammad Ashraf Ghairat, kadınların öğretim görevlisi veya öğrenci olarak üniversitelerde yer almasını süresiz olarak yasakladığını açıkladı.

Mohammad Ashraf Ghairat açıklamasında “Kabil Üniversitesi rektörü olarak size söz veriyorum, herkes için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça kadınların üniversitelere girmesine, çalışmalarına izin verilmeyecek. Önce İslam” dedi.

ÖĞRETMENLER REKTÖR ATAMASININ İPTALİ İSTEDİ

Afganistan öğretmenler birliği ise, geçen hafta hükümete Ghairat’ın atamasının iptal edilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Rektör, akademik deneyim eksikliği nedeniyle sosyal medyada da eleştirildi. Ghairat, daha önce yaptığı açıklamalardan birinde üniversiteleri ‘fuhuş yuvası’ olarak nitelendirmişti.

Taliban hırsızlara uygulanacak cezayı açıkladı

“KABİL ÜNİVERSİTESİ BEYİN GÖÇÜYLE KARŞI KARŞIYA”

Sputnik’in aktardığına göre isminin açıklanmaması koşuluyla The New York Times’a konuşan bir kadın öğretim görevlisi ise, kararla ilgili olarak “Bu kutsal yerde İslami olmayan hiçbir şey yoktu. Başkanlar, öğretmenler, mühendisler ve hatta mollalar burada yetiştiriliyor ve topluma kazandırılıyor. Kabil Üniversitesi, Afganistan ulusunun evidir” ifadelerini kullandı.  Kabil Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi öğretim görevlisi ve aynı zamanda Yüksek Öğrenim Bakanlığı eski sözcüsü Hamid Obaidi ise, “Umut yok, tüm yüksek öğretim sistemi çöküyor. Her şey mahvoldu” dedi.

Ankara, Türkiye’de bulunan Kabil Üniversitesi Kamu Politikası Okulu eski öğretim görevlisi ve gazeteci Sami Mehdi, “Kabil Üniversitesi bir beyin göçüyle karşı karşıya” dedi. Kabil’in Taliban’ın eline geçmesinden bir gün önce ülke dışına uçtuğunu, ancak memleketindeki öğrencileriyle iletişimini sürdürdüğünü söyleyen Mehdi ayrıca, “Cesaretleri kırıldı. Özellikle kızlar, çünkü geri dönemeyeceklerini biliyorlar” dedi.

Taliban sakal kesimini yasakladı!

Benzer Haberler