Taliban heyeti Ankara’da

14 Ekim 2021 Perşembe

Taliban heyeti Ankara’da

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban‘dan bir heyet görüşmelerde bulunmak için Ankara’ya geldi. Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet Çavuşoğlu ile görüşüyor.

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban heyetinin Katar’dan Türkiye’ye geldi. Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, saat 14.20’de Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi.

Havalimanının VIP bölümünden çıkan Muttaki ve heyet, daha sonra kendilerini bekleyen araca bindi. Muttaki, dışarıda bekleyen basın mensuplarına el sallayarak selam verdi. Muttaki ve heyet Ankara’da temaslarda bulunacak.

Taliban Dışişleri Sözcüsü Abdül Kahar Balki’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamada heyetin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine yola çıktığını ve ziyaret sırasında üst düzey yetkililerle ‘ortak çıkarlar üzerine görüşeceklerini’ duyurdu.

Balki, taraflar arasındaki temaslarda ikili ilişkiler, ticaret, insani yardımlar, göç ve hava taşımacılığı alanında bazı kararlar gibi konuların müzakere edileceğini dile getirdi. Öte yandan Balki’nin Twitter mesajında Çavuşoğlu ile Davutoğlu’nun karıştırdığı görüldü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDA GÖRÜŞME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Muttaki başkanlığındaki heyet, bakanlıkta bir araya geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Libya Dışişleri Bakanı Leyla Manguş ve Afganistan Geçici Hükumeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyetin Türkiye ziyaretlerine ilişkin açıklama yapmasının öngörüldüğü belirtildi.

İLK NATO ZİYARETİ

Taliban’ın Ankara ziyareti, bir NATO ülkesine yapılan ilk resmi ilk ziyaret olması dolayısıyla önem taşıyor. Örgüt geçtiğimiz hafta Doha’da ABD yönetimi ile görüşme gerçekleştirmişti. Taliban Ağustos ayında ABD ve müttefiklerinin çekilmesiyle birlikte Afganistan’ı ele geçirdikten sonra pek çok ülkenin aksine Türkiye, Kabil’deki büyükelçiliğini kapatmamış ve örgütle çeşitli temaslarda bulunmaya devam etmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki süreçte bazı bakanlarla birlikte Kabil’e gitmeyi düşünüyoruz” demişti.

ABD’den Taliban ile ilk yüz yüze temas

Almanya’dan Taliban’la ilk temas

Benzer Haberler