Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, ülkeyi terk etti

15 Ağustos 2021 Pazar

Taliban’ın başkent Kabil’e girişiyle birlikte Afganistan’da yönetimin devri için hazırlıklar yapılıyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, akşam saatlerinde Kabil Havalimanı’ndan kalkan bir uçakla ülkesinden ayrıldı. Sabah saatlerinde Taliban’ın başkent Kabil’e girmesinin ardından, 2014 yılından beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Gani, Afganistan’ı terk etti. Gani ayrılığın ardından “Kabil’de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı” dedi.

Afganistan medyasından Tolo News, Afgan hükümeti ile Taliban arasında gerçekleştirilmesi planlanan müzakereler başlamadan, Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeyi terk ettiğini aktardı. Gani’nin gün içerisinde istifa ettiği öne sürülmüştü.

Ülkede tüm büyük vilayet merkezleri ve sınır noktalarını ele geçiren Taliban’ın, günün erken saatlerinde başkent Kabil’e girdiği bildirilmişti.

Taliban’ın ABD müttefiki General Raşit Dostum’un evini de ele geçirdiği ortaya çıktı. Taliban militanlarının evde çektirdiği fotoğraflar kısa sürede sosyal medyada yer buldu ve viral oldu. NATO, AB personelinin ‘daha güvenli’ bir bölgeye nakledildiğini açıklarken, ABD’de de kentteki elçiliğini boşaltmaya başladı. Rusya ise Kabil’deki elçiliğini boşaltmak gibi bir planının olmadığını açıkladı.

Taliban: Türkiye’yi müttefik olarak görüyoruz

ABD’nin bölgeden çekilmesi ile ilerlemesi hız kazanan Taliban, ülkenin kilit eyaletlerini birer birer ele geçiriyor. Afganistan’ın başkenti Kabil ise düşmek üzere. Bölgeden peş peşe son dakika bilgileri ve açıklamalar geliyor.

Reuters’ta yer alan son dakika gelişmesine göre, Taliban ülkenin başkenti Kabil’e her yönden girmeye başladı.

AFP’de yer alan son dakika gelişmesine göre, ise Taliban savaşçılarına Afgan’ın başkenti Kabil’in kapılarında kalmaları talimatı verildi

Afganistan İçişleri Bakanı Abdul Sattar Mirzakwal yaptığı açıklamada, Taliban’ın militanlarına Kabil’e girmekten çekinmelerini emretmesi üzerine geçici bir hükümet kurulacağı ve bu geçiş hükümetine ‘barışçıl bir güç transferi’ olacağını söyledi.

Taliban siyasi ofis şefi Abdulgani Birader’in Afganistan’a geçmeye hazırlandığı açıklandı. Birader’in ülkeye varış tarihi ile ilgili ise net bir bilgi bulunmuyor.

CHP’li Çeviköz’den çağrı: Askerlerimiz en kısa zamanda çekilmeli

TALİBAN’DAN ‘AF’ AÇIKLAMASI

Konu ile ilgili açıklama yapan Taliban Sözcüsü, Afganistan hükümeti ile Kabil’in barışçıl bir şekilde teslim olması için görüşmeler yapıldığını duyurdu.

Sözcü, kimseden intikam alma amaçlarının olmadığının altını çizdi ve hükümet ve orduya hizmet eden herkesin affedileceğini duyurdu.

MÜZAKERELER BAŞLADI

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili General Abdul Settar Mirzakval, Twitter hesabında paylaştığı videoda, Taliban’ın başkente girmesinin ardından Kabil’e saldırılmayacağını ve yönetimin devri konusunda müzakerelere başlanacağını açıkladı.

Mirzakval, Kabil halkına seslendiği konuşmasında “Afganistan İçişleri Bakanı Vekili sıfatıyla tüm emniyet güçlerinin, özel kuvvetlerin ve diğer personelin şehrin güvenliğini sağlamak için farklı yerlerde görevlerini sürdürmelerini emrettim. Halkımız hiç endişe etmesin. Şehirde şu an güvenlik sorunu yok.” ifadesini kullandı.

Afganistan İçişleri Bakanı Vekili ayrıca başkentin kenar mahallelerine giren Taliban’ın Kabil’e saldırmayacağını belirterek “Yönetim, barışçıl şekilde geçici idareye teslim edilecek. İktidar geçişi barışçıl şekilde gerçekleşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan Savunma Bakanı Vekili Bismillah Muhammedi de yayınladığı video mesajında, Kabil’in güvenliğine dair teminat vererek, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin siyasi seçkinlere Taliban ile anlaşmaya varma yetkisi verdiğini ve bir anlaşmaya varılana kadar Kabil’e saldırı olmayacağını dile getirdi.

Afganistan İçişleri Bakanlığının mesajı, Gani’nin istifa edeceği yorumlarına neden olurken, Gani henüz resmi açıklama yapmadı.

Rusya’dan ABD’ye sert Afganistan mesajı

GEÇİŞ HÜKÜMETİNE ALİ AHMET CELALİ BAŞKANLIK EDECEK

Reuters haber ajansı, iktidarın Taliban’a devredilmesiyle kurulacak geçiş hükümetine Afganistan’da bir dönem İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan Ali Ahmed Celali’nin başkanlık edeceğini duyurdu. Ajans, haberini Taliban militanları başkent Kabil’de toplanırken üç ayrı diplomatik kaynağa dayandırdı.

Taliban’dan yapılan açıklamada ise başkent Kabil’in merkezinin güç kullanılarak ele geçirilmeyeceği duyuruldu. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’in yoğun nüfusu nedeniyle çatışmalara girmeyeceklerini, başkent merkezini müzakereler yoluyla almak istediklerini ve Taliban mensuplarına kent merkezinin giriş noktalarında beklemeleri emri verdiklerini açıkladı.

“KADIN HAKLARINA SAYGI GÖSTERECEĞİZ”

Mücahid, “İslam Emirliği, bütün savaşçılarına Kabil’in kapıları önünde durma ve şehre girme teşebbüsünde bulunmama emri veriyor. Hiç kimseden intikam alınmayacak. Askeri ve sivil alanda Kabil hükümetine hizmet etmiş olan herkes affedildi” dedi.

İdam, recm ve hadım gibi cezaların mahkemelere bağlı olacağını söyleyen Mücahid, “Kadınların haklarına saygı göstereceğiz” açıklamasında bulundu.

ABD KABİL’DEKİ BÜYÜKELÇİLİĞİNİ TAHLİYE EDİYOR

ABD ordusu Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye ediyor.

ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı’nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

Taliban, Afganistan’ın başkenti Kabil’e ilerliyor. Ülkedeki birçok önemli kenti ele geçiren Taliban’ın ilerleyişi, başkentteki dış ülke temsilciliklerini de harekete geçirdi. ABD Başkanı Joe Biden, bölgeye 5 bin asker göndererek ülkede görevli sivil personeli tahliye etme kararı aldıklarını açıkladı. ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı’nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik. Bakan Blinken, daha fazla kan dökülmesini önlemek ve Afganistan için siyasi bir çözüm arayışında olan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, diğer Afgan liderler ve bölgesel paydaşlarla temasa geçecek” denildi.

ABD İLE İŞ BİRLİĞİ YAPAN AFGANLAR DA TAHLİYE EDİLECEK

Elçilikten yapılan açıklamada, bölgeye 5 bin ABD askerinin gönderileceği ve ABD’ye yardım eden ve Taliban nedeniyle risk altında olan Afganların da tahliye edileceği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Diplomatik, askeri ve istihbarat ekiplerimizin tavsiyelerine dayanarak Başkan Joe Biden, ABD Büyükelçiliği ve diğer müttefik personelinin düzenli ve güvenli bir şekilde geri çekilmesini sağlamak için yaklaşık 5 bin ABD askerinin konuşlandırılmasına izin verdi. Biden, görevimiz sırasında bize yardım eden ve Taliban ilerleyişinden dolayı özel risk altında bulunan Afganların da tahliyesine izin verdi.”

DIŞİŞLERİ’NDEN TÜRK VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi.

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda Afganistan’dan ayrılma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ile iletişime geçerek ivedilikle bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

Elçiliğin numarası “+93 79 782 82 83” olarak paylaşıldı.

KABİL’DE KAÇIŞ TRAFİĞİ

Öte yandan Kabil’de binlerce sivil kenti terk etmek için harekete geçti. Sosyal medyada yer alan görüntülerde şehrin neredeyse her bölgesinde trafiğin kilitlendiği görüldü.

DOSTUM’UN EVİNİ ELE GEÇİRDİLER

Taliban dün kuzeydeki Mezar-ı Şerif’i ele geçirmişti. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, General Raşit Dostum’un bu bölgedeki evi de Taliban’ın eline geçti.

Taliban militanlarının Dostum’un evinde çekilen fotoğrafları Twitter’da yayınlandı. Görüntüler kısa sürede paylaşım rekorları kırdı.

ABD’nin Afganistan’da bulunduğu 20 yıl boyunca Washington’un önemli müttefiki olarak anılan Dostum’dan ise henüz bir açıklama gelmiş değil.

BAGRAM ÜSSÜ’NDE AFGAN HÜKÜMETİ ASKERLERİ TALİBAN’A TESLİM OLDU

Afganistan’da 5 bin mahkumun bulunduğu Bagram Hava Üssü’ndeki Afgan hükümeti askerlerinin Taliban’a teslim olduğu bildirildi.

Afgan bir yetkili, Bagram Üssü’ndeki Afgan askerlerinin Taliban’a teslim olduğunu açıklarken, üsteki mahkumların durumuna ilişkin bilgi verilmedi.

Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin de TRT World’e yaptığı açıklamada, yetkinin barışçıl devrini ve Kabil’e barışçıl şekilde girmek istediklerini belirterek, “Herkes için genel af ilan edildi.” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın kontrolüne giren yerlerdeki ilk icraatlarından biri, cezaevlerinde bulunan tüm mahkumları serbest bırakmak oluyor.

Mayıs ayından bu yana Taliban ele geçirdiği yerlerde binlerce mahkumu serbest bıraktı.

Benzer Haberler