Tahribatlarla gündeme gelen Ayasofya’da X-ray’ler açıldı

21 Temmuz 2022 Perşembe

İstanbul’un en önemli tarihi miraslarından olan ve son dönemde tahribatlarla gündeme gelen Ayasofya’da X-ray’ler çalıştırılmaya başlandı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, ziyaretçilerin çantaları artık X-ray’den geçiriliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü de önceki gün 13’ü kadın, 50’si erkek olmak üzere toplam 63 koruma ve güvenlik görevlisi ilanını çıktı. Tarihi yapıda gündeme gelen tahribatla ilgili başlatılan savcılık soruşturması ve müfettiş incelemesinin de sürdüğü öğrenildi.

Tarihi yarımadada yer alan Ayasofya, İstanbul’da yapılmış en büyük Bizans kilisesiydi. Fatih Sultan Mehmet’in 1453’te İstanbul’u fethetmesinin ardından camiye çevrildi. Ayasofya, 1934’te Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye dönüştürüldü ve 1 Şubat 1935’te ziyarete açıldı. Müze, 24 Temmuz 2020’de  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla tekrar camiye dönüştürüldü ve ibadete açıldı. Cami olarak ibadete açılmasının ardından ziyaretçi sayıları elli bini buldu.

Milli Saraylar Başkanlığı’ndan ‘Topkapı Sarayı’ndaki 500 yıllık çiniler matkapla delindi’ iddialarını yalanladı

GÜNDEMDEN DÜŞMEDİ

Dünya mirası yapı, yaşanan tahribatla gündemdeki yerini korudu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ayasofya Camisi İmparator Kapısı’ndaki tahribatın kamuya yansımasının ardından yaptığı açıklamada “Konunun incelenmesine yönelik savcılık soruşturmasının yanı sıra bir idari, bir teknik olmak üzere iki müfettiş de ivedilikle görevlendirilmiştir” ifadelerini kullanmıştı. Müdürlük Ayasofya’da 154 güvenlik kamerası bulunduğunu, 68 güvenlik görevlisi ve turizm polislerinin görev yaptığını ifade etmişti.

‘X-RAY’LER ARTIK ÇALIŞIYOR’

Tarihi yapının içinde kalabalığa neden oluyor diye açılmayan X-ray’ler faaliyete geçirildi.

Ayasofya’nın merdivenleri kırıldı!

‘TEDBİRLER ARTTIRILACAK’

Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü önceki gün sözleşmeli personel alımı ilanı açtı. Türkiye genelini kapsayan ilanda İstanbul 1. Bölge’ye alınacak 63 koruma ve güvenlik görevlisi dikkat çekti. Alınacak personelin 13’ü kadın, 50’si ise erkek. Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri 63 görevlinin de Ayasofya’ya alınacağını söyledi. Yetkili, tarihi yapıdaki sürece ilişkin bilgi vererek “Soruşturma devam ediyor. Savcılık soruşturması süreci de devam ediyor. Güvenlikle ilgili tedbirler alınıyor, daha da sıklaştırıldı. Daha da güçlendirilecek. Tedbirler daha da arttırılacak” dedi.

“Abdülhamit’in Saray’ındaki hırsız” İşte tarih boyu Ayasofya’da yapılan talan…

Benzer Haberler