İşsizlikte Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı… Damat Albayrak: İşsizlikte trend iyiye gidiyor

23 Mayıs 2019 Perşembe

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘İVME Finansman Paketi’ni açıkladı. Albayrak, İVME paketiyle stratejik ürünlerin ihracatının öne çıkarılacağını, paket için yıl sonuna kadar 30 milyar TL finansman sağlanacağını söyledi. Albayrak, paketin üç kamu bankasının katılımıyla gerçekleşeceğini belirtti. Öte yandan işsizlikte Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldığı şu günlerde, Berat Albayrak ”İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık, işsizlikte trend aşağı yönlü ” olduğunu söyledi.

Albayrak’ın açıklamasının satır başları şöyle:

Berat Albayrak “Yılın ikinci yarısından itibaren, çok net bir şekilde bu dengelenmeyi daha da göreceğiz ve özellikle yılın ikinci yarısından sonra atacağız adımlarla, alacağımız tedbirlerle, 2019 yılını bütçe anlamında da daha rahat yöneteceğiz. Ağustos ayında, mart ayında maruz kaldığımız saldırıları tüm Türkiye olarak, milletimizle birlikte yaşadık.

 

İŞSİZLİK İYİYE GİDİYOR

Cumhuriyet tarihinin işsizlik rekoru kırıldı: Yüzde 14,7

Nitekim aldığımız tedbirler neticesinde, ister ekonomik, ister siyasi hangi saikle olursa olsun, Türk lirasına karşı yapılan manipülatif pozisyon almak isteyenlere karşı mücadelemiz hiç durmadan devam edecek. Bu kapsamdaki gündemlerimizin başında, buna yönelik dengelenme sürecinin başında da her daim konuştuğumuz, işsizlik konusu da geliyor. İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık. Ocak ve Şubat, hem mevsimsellik kaynaklı, hem geçtiğimiz yıl sonu ve yıl başı itibarindeki süreçle birlikte en kötü dönem olarak geride kaldı.”

Özellikle mart ve nisan ayılarına bakıldığında 500 binin üzerinde SGK girişi gördüklerini belirten Albayrak, “Buna müteakip mayıstan sonra, haziran, temmuz aylarında turizm ve benzeri sektörlerimizin de etkisiyle bu rakamın 1 milyonun üzerine çıkacağını ve işsizlikte trendin aşağı yönlü bir şekilde, 13,12,11 buraya doğru hızla gittiğini bugün de yarında görmeye başladık. Türkiye 2002 yılında başladığı yürüyüşüne, taviz vermeden, durmadan, duraklamadan devam edecek.” şeklinde konuştu.

Son 10 yılın en yüksek rakamı! İşsizler ordusu 5 milyona yaklaştı

-İVME Finansman Paketi’ 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek.

-Kredi paketi ithalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat/döviz gelir potansiyeli yüksek sektörlere yönelik olacak.

-İVME Paketi ile stratejik ürünlerin ihracatı öne çıkarılacak.

-Yıl sonuna kadar yaklaşık 30 milyar TL bir finansman sağlamış olacağız.

-Yatırım kredileri 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz, azami 10 yıl olacak. Azami kredi tutarı 150 milyon TL’ye kadar olacak Pakete 3 kamu bankasının (Ziraat, Vakıfbank, Halkbank) katılımı gerçekleştirilecek.

-Hammadde-Ara malı, Makine ile birlikte tarım sektörü de desteklenecek ana sektörlerden olacak.

-Tarım sektöründe seracılıkta sağlanacak kredilerin vadesi işletme kredilerinde 14 ay, yatırım kredilerinde 84 ay olarak belirlendi. Tarım sektöründe diğer sağlanacak kredilerin vadesi işletme kredilerinde 12 ay, yatırım kredilerinde 60 ay olarak belirlendi.

-Tüm kredi paketlerinde 2 farklı faiz seçeneği sunacağız.

-Üretici ve sanayicilerimize sağlanan destek ve teşvikler meyvesini vermeye başladı.

-Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz. 18 yıllık AKP iktidarı içerisinde Haziran ayı itibariyla ilk defa cari açık dönemine girmiş olacağız.

-70’li yıllardan bu günlere hesaplanan cari denge içerisinde tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz bir yıl olacak 2019 yılı.

-Ekonomik saldırıya karşı bizler de milletimiz de görüyor. Birilerinin ekonomiyi ne kadar bildiğini geçmişte batırdıkları kurumlardan, davet ettikleri ve birlikte yönettiği İMF komiserleriyle nasıl bir yol yürüdüğünü tüm Türkiye biliyor. Tek dertleri milletimizin bakışını olumsuz bir şekilde etkilemek. Ama bizler buna izin vermeyeceğiz. Her alanda atmamız gereken adımları hayata geçireceğiz.

-Yılın ikinci yarısından sonra atacağımız adımlarla 2019 yılını bütçe anlamında daha rahat yöneteceğiz. Ağustos’ta Mart ayında maruz kaldığımız saldırıları tüm Türkiye olarak yaşadık. Türk lirasına karşı manipülatif pozisyon alanlara karşı mücadelemiz devam edecek.

-Bugün 100 yıl önceki inanç ve istikametle Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bağımsızlığına gölge düşürmeye çalışanlara büyük bir dirençle karşılık vereceğiz. “Kriz çıksa” diyenleri üzmeye devam edeceğiz. Gerek finansman, gerek cari açık, gerek istihdam ve yatırımda dengelenme süreci tüm saldırılara rağmen yayına oturuyor. İlk çeyrekten itibaren çeyrek bazlı resesyon süreci geride kalacak.Teknik resesyon süreci inşallah geride kalacak.

-Türkiye’yi 2023 hedeflerine taşıyacak olan yolculuğumuzda geriye dönmemiz mümkün değildir.

Benzer Haberler