Sedef Kabaş yaşadıklarını ilk kez TELE1’de anlattı

20 Mart 2022 Pazar

Sedef Kabaş yaşadıklarını ilk kez TELE1’de anlattı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret gerekçesiyle tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş, İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tahliye edilmişti. Kabaş ilk kez TELE1 canlı yayınına katılarak yaşadıklarını anlatıyor…

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 49 gün boyuncu tutuklu yargılanan gazeteci Sedef Kabaş yaşadıklarını TELE1 ekranlarında anlattı. Kabaş, gözaltına alındığı süreci “Beni tırnak içinde suçlu ilan ettiler. Masumiyet karinesi var, hüküm verilmeden kimse suçlu ilan edilemez. Bu iftira olur. Bunu sokaktaki insan yapar ama kamuoyuna mal olmuş yetkililer yapamaz. Bu masumiyet karinesine olan bir saldırıdır. Biz birini suçlu ilan ettik mi suçludur demeye çalışıyorlar. Kendi hanelerine eksi yazıyorlar aslında” ifadeleriyle anlattı.

Kabaş, duruşma salonuna gazetecilerin de alınmadığını belirterek, hukuksuzluğu bütün süreçte yaşadığını belirtti. “Duruşmaya Canan Kaftancıoğlu ve bazı gazeteciler giremedi mesela. Gizli dediler, halbuki öyle bir şey yok” diyen Kabaş şöyle devam etti:

“Burada mesele hukuku işletmek değil. Tamamen siyaseten, düşman hukuku dediğimiz, aslında hukuksuzluk olan; o kişinin kim olduğuna bakarak suç atfetmek, sindirmek suretiyle topluma bir gözdağı vermek gayretidir bu.”

NE OLMUŞTU?

Kabaş, Demokrasi Arenası programında “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmış ve 22 Ocak’ta ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla tutuklanmıştı. RTÜK de o sözleri gerekçe göstererek, TELE1 hakkında inceleme başlatmış ve iki ayrı para cezası kesmişti.

Benzer Haberler