Tahliye edilen gazetecilerden ilk açıklama!

10 Eylül 2020 Perşembe

Tahliye edilen gazetecilerden ilk açıklama!

Odatv Genel Yayın yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç ve Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, akşam saatlerinde tahliye oldu. Silivri Cezaevi’nden çıkan gazeteciler, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

MİT şehidinin görüntülerini ifşa ettikleri gerekçesiyle gazetecilerin yargılandığı davada mahkeme heyeti, MİT kanununa muhalefet suçundan Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’a 3 yıl 9 ay, Yeni Yaşam gazetesi çalışanları Ferhat Çelik ve Aydın Keser ile Yeniçağ yazarı Murat Ağırel’e ise aynı suçtan 4 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Barış Terkoğlu ve Eren Ekici beraat ederken Erk Acarer’in dosyası ise ayrıldı. Mahkeme tutuklu sanıklar Hülya Kılınç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in tahliyesine karar verdi.

TAHLİYE SONRASI İLK AÇIKLAMA

Kararının ardından Silivri Cezaevi’nden çıkan gazetecileri çok sayıda kişi karşıladı. Sevdikleri ve yakınlarıyla hasret gideren gazeteciler daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Odatv Genel Yayın yönetmeni Barış Pehlivan, “Bu davada suç yoktu, suçlu yoktu. Bütün gazetecilik yaşamımızı cezalandırma amacı vardı. Hiç kimsenin şüphesi olmasın gazeteciliğe, aynen bıraktığımız gibi adil bir gelecek için yazmaya devam edeceğiz” dedi.

“GAZETECİLİK ASLA SUÇ DEĞİLDİR”

Sevdiklerine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu dile getiren Yeniçağ yazarı Murat Ağırel ise şunları söyledi:

  • Öncelikle tabii ki mutluyuz. Sevdiklerimi kavuştuğum için aynı zamanda kızım ve oğlum da bekliyor. Zaten en büyük özlem sevdiklerimize oluyor, çocuklarımıza oluyor.
  • Biz gazeteciyiz. Gazetecilik asla suç değil. Kalemi namusu bilip de mücadele eden insanların var olduğunu bildikçe gazetecilik hep var olacak. Biz gazeteciyiz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.
  • İçerideyken aramızda birer koğuş mesafe vardı. O mesafelerle ilgili de aramızda kendimiz de konuştuk. Şimdi üçümüzün yan yana olması, eski dönemlerdeki gibi bir arada olmamız tabii ki sevindirici.
  • Halen de ben işin açıkçası inanamıyorum üçümüzün bir arada olduğuna. Onun için oradan koşarak geldim arkadaşlarımın yanına. Çünkü ne yaparsanız yapın özlem gideremiyorsunuz. Bir şeyiniz eksik kalıyor. Bu süreç daha devam edecek.

“KORKMADAN CESARET İÇİNDE DEVAM EDECEĞİM”

Karardan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Hülya Kılınç ise “İçeride biraz zorlu bir süreç vardı ama bunu atlatabileceğimi hep düşünüyordum. Böyle bir kararın çıkmasından da oldukça mutluyum. Bundan sonraki süreçte de gazeteciliğime devam edeceğim. Korkmadan cesaret içerisinde aynı şekilde devam edeceğim” dedi.

İYİ PARTİLİ KAVUNCU DA KARŞILAYANLAR ARASINDAYDI

Öte yandan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, tahliye edilen gazetecileri karşılamak üzere Silivri Cezaevi’ne geldi. Kavuncu gazetecilere sarılarak kısa süreli sohbet etti.

Benzer Haberler