Süveyş Kanalı’ndaki gemi kurtarıldı

29 Mart 2021 Pazartesi

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan Ever Given gemisinin kurtarıldı. Gemi yeniden hareket ederken kanalın trafiğe açılması bekleniyor.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

Günlerdir gerçekleştirilen kurtarma operasyonu sonucu Ever Green şirketine bağlı “The Ever Given” isimli geminin kurtarıldığı ifade edildi.

Gemiyi sıkıştığı yerden kurtarmak ve yeniden hareket etmesini sağlamak için müdahalede bulunan römorkörların çalışmalarının ardından gemi yüzdürüldü.

Böylelikle Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin kısıtlı da olsa yeniden açılması bekleniyor.

MarineTraffic.com’dan alınan uydu verileri, geminin aynı konumda olduğunu, etrafının ise römorkör filosuyla çevrili olduğunu gösterdi.

NE OLMUŞTU?

“The Ever Given” isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını” bildirmişti.

Benzer Haberler