Suudiler’in reklam panosu, Paris’i karıştırdı: İnsanlık onuruna hakaret…

31 Ekim 2019 Perşembe

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Paris’in en işlek caddelerinden birinde, bir binaya asılan Suudi Arabistan’a ait ve ülkeyi bir turizm merkezi olarak tanıtan reklam panosunun kaldırılmasını istiyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü, Paris’in en işlek caddelerinden birinde, bir binaya asılan Suudi Arabistan’a ait ve ülkeyi bir turizm merkezi olarak tanıtan reklam panosunun kaldırılmasını istiyor.

Söz konusu panonun indirilmesi için mahkemeye başvuran örgüt, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden neredeyse bir yıl sonra konan reklamı, “provokasyon ve insanlık onuruna hakaret” olarak gördüğünü açıkladı.

“İNSAN HAKLARINA SAYGISIZLIK”

Euronews’in aktardığına göre, örgüt ayrıca, Riyad rejimi sinizminin bir göstergesi olarak kabul ettiği reklamın, “uluslararası tepkilere ve insan haklarına saygısızlık” olduğunu dile getiriyor.

Ekim ayının başından bu yana Paris’in en turistik mahallelerinden Halevy Caddesin’deki tarihi bir binada yer alan 342 metrekarelik reklam, Suudi Arabistan’ı bir turizm merkezi olarak sunan tanıtım kampanyasının bir parçası. Reklamda, “Dünyanın neresi” ve “İlk ziyaret eden siz olun” ifadesiyle birlikte, turkuaz bir denizin ortasında yükselen bir ada görünmekte.

1 YIL GEÇTİ

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğundaki ölümünün üzerinden bir yıl geçti. Bu süreçte olay üzerindeki sis perdesi hala aralanamadı.

Suudi Arabistan rejimine karşı muhalif gazetecilerden biri olan Cemal Kaşıkçı 2 Ekim’de öldürüldü. Kaşıkçı, yerel saatle 14.14’te evlilik için gerekli belgeleri almak üzere konsolosluğun kapısından son kez girdi.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı’nın konsoloslukta çıkan kavgada, kanun dışına çıkılarak öldürüldüğünü fakat Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın olayla hiçbir ilgisi olmadığını iddia etti.

Amerika Birleşik Devletleri Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) ise Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin Veliaht Prens’ten geldiğini iddia etti.

EN ALT SIRALARDA

Suudi Arabistan, RSF’nin 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ndeki 180 ülke içinde 172’nci sırada. Örgüt, ülkede halihazırda en az 32 profesyonel ve profesyonel olmayan gazetecinin gözaltında olduğunu söylüyor.

Örgütün hazırladığı yıllık rapora göre ayrıca dünya genelinde parmaklıklar arkasında 400’e yakın gazeteci ve basın mensubu tutuluyor. Bunların yarısından fazlası da Çin, Mısır, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’da.

Benzer Haberler