Suudi Arabistan’dan ‘aşılanmayanlar’ için karar: Kamusal alanlara alınmayacaklar

27 Temmuz 2021 Salı

Suudi Arabistan’dan ‘aşılanmayanlar’ için karar: Kamusal alanlara alınmayacaklar

Suudi Arabistan, Covid-19 salgınında vakaları durdurmak için aşılanmamış kişilerin kamusal ve özel alanlara girmelerine sınır getirileceğini açıkladı.

Suudi Arabistan, Covid-19 salgınını frenlemek amacıyla 1 Ağustos’tan itibaren hükümet binaları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri ve restoranlar da dahil olmak üzere birçok halka açık yerde aşılanmamış kişileri ve toplu taşıma araçlarını yasaklayacak. Ayrıca, Umre ziyaretleri için de aşı şartı getirildi.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, aşılanmamış kişilerin kamusal ve özel alanlara girmelerine sınır getirileceğini açıkladı. Açıklamada, devlet dairelerine çalışanlarda dahil olmak üzere Covid-19 aşısı olmamış kişilerin giremeyeceği belirtildi.

Hükümet binaları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, restoranlar, berberler ve etkinlik salonları gibi mekanlara girişlerde aşı sertifikası sorulacak.

UYGULAMA 1 AĞUZTOS’TAN İTİBAREN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Söz konusu önlem, ülkede Delta varyantı endişelerinin artması ve iki doz aşının koronavirüse karşı kesin koruma sağladığına dair bilimsel çalışmalara dayanarak alındı.

UMRE ZİYARETLERİ İÇİN AŞI ŞARTI

Öte yandan, Hac mevsiminin ardından başlayacak olan Umre ziyaretleri için de Covid-19 aşısı olma şartı getirildiği bildirildi.

Suudi Arabistan Hac Bakanı Yardımcısı Hişam Said, yurtdışından Umre ziyaretlerinin 10 Ağustos (Muharrem ayının başı) itibariyle başlayacağını söyledi. Said, umre mevsiminin başladığını ve Covid-19’la mücadeleye uygun prosedürlerin uygulanacağını, ülke dışından gelecek olan umre ziyaretçilerine Kovid-19 aşısı olma şartı getirildiğini duyurdu.

Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’yi ziyaretlerde bu şartın daha önce, geçen Ramazan ayında getirildiğini hatırlatan Said, alınacak aşıların Suudi Arabistan makamları tarafından kullanımına onay verilmiş aşılardan olması gerektiğine dikkat çekti.

Said, Umre için günlük 20 bin kişinin kabul edileceği bilgisini verdi.

Covid-19 salgını nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hac ibadeti, sadece Suudi Arabistan’da yaşayanlarla sınırlı tutulmuş, yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Suudi Arabistan makamları, geçen yıl mart ayı başlarında Kovid-19 yüzünden umre ziyaretlerini askıya almış, 7 ay aradan sonra 4 Ekim 2020’de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Bu tarihten bir ay sonra da ülke dışından umre ve ibadet amacıyla gelenlerin kabul edilmeye başlandığı ülkede yurt dışından gelen ilk umre kafilesi, 3 günlük karantinadan sonra 4 Kasım 2020’de Kabe’de tavaf yapmıştı.

Suudi Arabistan şimdiye kadar toplam 5.19.395 koronavirüs vakası ve 8.179 Kovid-19 bağlantılı ölüm bildirdi.

BAE VE KUVEYT DE BENZER ÖNLEMLER ALDI

Koronavirüs varyant çeşitlerinin artması ve Delta varyantının yeni dalgaları tetiklemesi nedeniyle birçok ülke ‘sağlık kartı’ veya ‘aşı sertifikası’ gibi uygulamalarla aşı olmayan kişileri kalabalık ortamlardan uzak tutma yoluna gitmeye başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi, haziran ayında, 20 Ağustos’tan itibaren okullar, alışveriş merkezleri ve restoranlar da dahil olmak üzere birçok halka açık alana yalnızca iki doz aşı olanların alınacağını duyurdu.

Kuveyt, 1 Ağustos’tan itibaren sadece aşıları tam olanların ülkeye girişine ve tam aşılı vatandaşların yurtdışına seyahat etmesine izin vereceğini açıkladı.

Ayrıca, Avrupa’da da Fransa ve İtalya halka açık alanlara aşı olmayan kişilerin girişine izin vermiyor. (Sputnik)

 

Benzer Haberler