Sürücüler dikkat! Otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması başlıyor

30 Haziran 2022 Perşembe

Otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulaması yarından itibaren başlıyor. Yeni uygulama ile hız sınırları Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacak.

İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın da uygun görüşüyle birlikte 1 Temmuz’dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanılacağını açıkladı.

Yeni uygulamayla birlikte, yarından itibaren;  Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 kilometre/saat olan hız sınırı 10 kilometre/saat artırılarak 130 kilometre/saate çıkartılacak.

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir/Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 kilometre/saat olan hız sınırı 20 kilometre/saat artırılarak 140 kilometre/saate çıkarılacak.

YAPIMI DEVAM EDEN OTOYOLLAR İÇİN HIZ SINIRI YÜKSELTİLDİ

Ayrıca yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 kilometre/saat olan hız sınırı, 20 kilometre/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek.

Uygulama kapsamında otoyolların yol standartları dikkate alınırken, trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalar da tamamlandı.

Rekor! Elektrikli Mercedes tek şarjla 1.200 km yol yaptı

Benzer Haberler