Suriye’de Türk bayrakları ve sembolleri kaldırılıyor

23 Ocak 2020 Perşembe

Suriye’de Türk bayrakları ve sembolleri kaldırılıyor

Türkiye, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Tümgeneral Ali Memlük ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan görüşmesinden sonra Suriye bölgelerinden bayraklarını ve sembollerini kaldırmaya başladı.

Yerel kaynaklara göre Türk birlikleri Suriye’nin kuzeyinde kontrolü altındaki bölgelerden Türk bayrakları ve sembolleri kaldırma işlemlerine başladı.

OPERASYON BAŞLADI

Savaş enformasyonu, Türkiye tarafından desteklenen grupların koordinatörlüklerinin güvenilir olarak nitelendirdiği kaynaklardan Türk birliklerinin dün gerek tesisler, alanlar, duvarlar ya da Türkiye’nin desteklediği grupların savaşçılarının askeri giysilerinden olsun tüm Türk bayrakları ve sembolleri kaldırmak için bir kampanyaya (operasyon) başladığını ifade eden bilgiler aktardıklarını açıkladı.

Kaynak, operasyonun Rakka kırsalında Tel Abyad, Haseke kırsalında, Ra’s Al-Ayn’a ek olarak Halep kırsalında Afrin, El-Bab, A’zaz ve Carablus bölgelerini kapsadığını sözlerine ekledi.

Türkiye o bölgelerde yerel meclisler ve okulların ön taraflarına bayraklarını ve sembollerini konuşlandırmıştı. Ankara, Suriye bölgelerine askeri saldırısının başlangıcından bu yana izlediği Türkleştirme politikaları kapsamında haberleşme ve posta şirketleri gibi Türk kuruluşlarının birçok şubesini açmıştı.

Benzer Haberler