Süper Lig'de yeni kurallar duyuruldu! Top hakeme çarparsa oyun duracak... - Tele1
Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Spor

Süper Lig’de yeni kurallar duyuruldu! Top hakeme çarparsa oyun duracak…

Spor Toto Süper Lig’de 2019/2020 sezonda uygulanacak yeni kural değişiklikleri duyuruldu. Buna göre yeni sezonda hakeme çarpan toplarda oyun duracak.

Spor Toto Süper Lig’de 2019-2020 sezonu öncesinde uygulanacak yeni oyun kurallarıyla ilgili Merkez Hakem Kurulu bir seminer düzenledi…

Süper Lig’de görev alacak hakemler için düzenlenen seminerde söz alan MHK Danışmanı Jaap Uilenberg, uygulanacak yeni kuralları tanıttı. Buna göre özellikle elle oynama ve hakeme çarpan toplar konusunda verilecek yeni kararlar dikkat çekti.

Top hakeme çarparsa oyun duracak

Süper Lig’de yeni sezonda top hakeme çarparak gol olursa iptal edilecek. Ayrıca top hakeme çarparak A Takımı’ndan B Takımı’na geçerse oyun durdurulacak ve hakem atışı yapılacak. Hakeme çarparak rakibe geçen topla birlikte karşı kalede tehlike yaşanırsa da oyun durdurulacak ve hakem atışıyla oyun başlayacak.

Elle oynamaya yeni kural

Elle atılan goller veya elle oynanan pozisyonlar sonrası kazanılan toplarla ilgili de değişiklikler olacak. Artık kazayla elle oynama diye bir şey söz konusu olmayacak. Top eğer hücum oyuncusunun eline veya koluna çarparak gol olursa iptal edilecek. Elle, kolla oynayarak gol fırsatı yaratma konusunda da aynı kural geçerli olacak. Elle oynama bilerek yapıldıysa sarı kart, bilerek değilse kart verilmeyecek.

Teknik direktörlere sarı ve kırmızı kart

Süper Lig’de yeni sezonda uygulanacak yeni kararlar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de teknik direktörlere de sarı ve kırmızı kart verilebilecek olması. Yeni uygulanacak kurala göre ardık yedek kulübesinde teknik direktörlere sarı ve kırmızı kart verilebilecek.

Advertisement