Süper Kupa Finalinde Sahaya Atlayan Youtuberlar İçin Karar Belli Oldu

15 Ağustos 2019 Perşembe

Süper Kupa Finalinde Sahaya Atlayan Youtuberlar İçin Karar Belli Oldu

Liverpool ile Chelsea arasında gerçekleşen UEFA SÜPER KUPA FİNALİNİN 14. dakikasında sahaya atlayan dört Youtuber, “adli kontrol altında serbest bırakıldı. Göz altına alınan Youtuber’lar: Ali Abdülselam Yılmaz, Emre Durmuş, Cantuğ Özsoy ve Furkan Yaman

YouTube’da 4 buçuk milyondan fazla abonesi, Instagram’da ise 1 milyona yaklaşan takipçi sayısıyla sosyal medyanın gündeminde olan Fester Abdü, son olarak milyonlarca kişinin canlı takip ettiği UEFA Süper Kupa maçında sahaya atlamasıyla adından söz ettirdi. Fester Abdü adı ile bilinen YouTuber Ali Abdülselam Yılmaz’ın davranışı tepki çekti.

Twitter’da #DeliMiNeSanaYakışmadı ve #10MilyonTLCezaVerilsin hashtagleri ile trendtopic (TT) olan Fester Abdü’nün dün Youtube’de 4 milyon 583 bin 41 abonesi bulunurken sabah saatlerinde abone sayısı 4 milyon 525 bin 264’e düştü.

Bir gecede 57 bin 777 abone kaybeden ve kaybetmeye devam eden Youtuber için bazı vatandaşlar sosyal medyaya kanalın takibinden çıktıkları fotoğrafları paylaşmaya başladı.

Ali A.Y. ve kendisini görüntüleyerek sosyal medyada paylaşmak isteyen 4 arkadaşı gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 5 kişi adliyeye sevk edildi.

İŞTE İLK İFADESİ

Yılmaz’ın, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğünde gerçekleştirilen ilk sorgusunda Süper Kupa Finali’ni izlemek için stadyuma geldiğini, maçın heyecanıyla kendini sahaya atarak kaleye doğru koşmaya başladığını söylediği öğrenildi.

Yılmaz’ın ayrıca, gerçekleştirdiği hareketin önceden planlanmadığını ve beraberindeki arkadaşlarının video ve fotoğraf çektiğinden habersiz olduğunu belirttiği bildirildi.

Öte yandan, Youtuber’in 1993 yılında Adana’da dünyaya geldiği, ilk ve ortaokul eğitiminin ardından Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi Bölümünden mezun olduğu öğrenildi.

Polis merkezinde işlemleri tamamlanan Ali Abdülselam Yılmaz ve 4 arkadaşı “Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair kanun” kapsamında ilgili maddelerden adli işlem yapılarak Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi.

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

Youtuber Ali Abdülselam Yılmaz ve 4 arkadaşı savcılık sorgusunun ardından adli kontrol istemiyle mahkemeye sevk edildi

YOUTUBER’LARA SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

-Youtube’daki kanalında çektiği videoları yayınlayan Ali Abdülselam Yılmaz’ın, Liverpool ile Chelsea arasında oynanan maçta ilgi çekmek için sahaya atlaması kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Sosyal Medya Uzmanı Abdi Baktur: “Bir video uğruna her şeyi feda edebilecek konuma sürüklenen Youtuber kitlesi, bu işi kontrol edilemez bir hale getirdi. Bu kitlenin en büyük sorunu tık uğruna, abone uğruna her şeyini düşünmeden feda edebilmesinden kaynaklanıyor” –

Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Psikolog Dr. Ömer Akgül: “Maalesef sıra dışı içerikleri izledikçe, bu kişiler ön plana çıktıkça onları motive ediyoruz. Bir sonrakine daha çılgın bir şey, bir sonrakine daha çılgın… Çıldıra, çıldıra insanlığa, topluma zarar verecek davranışlar sergilemenin daha popüler olduğunu görüyorlar. Bu da insan hayatının riske atılmasına kadar gidebiliyor. Çok tehlikeli bir durum”

Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün: “Bu içeriklerin izlenmesi, hatta nefret duyularak izlenmesi bile bu içerikleri sağlayanlar açısından para kaynağı. Dolayısıyla bu sistemin ortadan kaldırılabilmesi için devletin bu Youtuberları belli etik, ahlaki ve yasal düzenlemelerle alakalı bir eğitime tabi tutması şart. Aksi halde özellikle küçük çocuklar hedef olmak üzere”

Benzer Haberler