Süleyman Soylu ve Hulusi Akar arasında “13 şehit” gerginliği iddiası

17 Şubat 2021 Çarşamba

Süleyman Soylu ve Hulusi Akar arasında “13 şehit” gerginliği iddiası

Ankara kulislerinde, İçişleri Bakanı ile Milli Savunma Bakanı arasında gerilim yaşandığını ve Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğunu iddia ediliyor.

Bakanlar Hulusi Akar ve Süleyman Soylu, Gare operasyonu ile ilgili önce CHP ve İYİ Parti liderlerini, ardından da milletvekillerini bilgilendirdi. Muhalefet temsilcileri bilgilendirme için “yasak savma”, “başarısızlığa muhalefeti ortak etme çabası” yorumları yaptı. Bir siyasetçi operasyon nedeniyle iki bakan arasında gerilim yaşandığını ve Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğunu iddia etti.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, PKK’nin kaçırdığı 13 asker ve polisin vefatıyla sonuçlanan ve muhalefetin “başarısız” olarak eleştirdiği kurtarma operasyonu Meclis’in de gündemindeydi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önce CHP ve İYİ Parti genel başkanlarını ziyaret etti, ardından Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerini bilgilendirdi.

Muhalefet temsilcileri çok sık yaşanmayan bilgilendirme için, “yasak savma”, “başarısızlığa muhalefeti ortak etme çabası”, “uluslararası alanda meşruiyet arayışı” yorumları yaptı.

LİDERLERLE GÖRÜŞMELER BİRER SAAT SÜRDÜ

Bakanlar Akar ve Soylu Meclis’teki bilgilendirme öncesinde ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmeye Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak eşlik ederken Akşener’le görüşme baş başa gerçekleşti. Yaklaşık birer saat süren görüşmelerin ardından açıklama yapılmadı.

OTOPSİ RAPORLARI, FOTOĞRAFLAR PAYLAŞILDI

Edinilen bilgiye göre görüşmelerde ilk olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu operasyonla ilgili bilgi verdiler.

Her iki bakanın liderlere verdiği bilgi Meclis Genel Kurulu’nda yaptıkları açıklamalardan farklı değildi. Liderlerle görüşmelerde sadece bazı sorulara daha ayrıntılı yanıt verildi. Otopsi raporlarından bahsedilirken ayıca Soylu’nun Meclis kürsüsünde yanına aldığı ama göstermediği fotoğraflar paylaşıldı. Ölen asker ve polislerin vücut bütünlüğünü gösteren fotoğraflar için “bomba patlamış olsa böyle olmazdı” değerlendirmeleri paylaşıldı. İki bakan daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda bilgilendirme yaptı.

‘BAŞARSIZLIĞA MUHALEFETİ ORTAK ETME ÇABASI’
Muhalefet temsilcileri operasyonun ardından bakanların yaptığı bilgilendirmeyi bir “yasak savma” olarak nitelendirdi.

CHP’li bir yönetici, “Özensiz, dikkatsiz, hesapsız bir operasyon. Bu işi bilenler söylüyor: Rehinelerin olduğu bir yere tank tüfekle girmek gibi kurtarma operasyonu olmaz. Bu başarısızlığı muhalefetle paylaşmaya, muhalefeti buna ortak etmeye çalışıyorlar. Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda meşruiyet arıyorlar” dedi.

‘BÖYLE BAŞARISIZ BİR ÖRNEK YOK’

İki bakanın liderleri ziyareti ve Meclis’te bilgilendirme yapması İYİ Parti’de de mesafeli karşılandı. İYİ Partili bir milletvekili, dünyada birçok kurtarma operasyonu olduğunu ama böyle başarısız bir örnek görülmediğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de geçen yıllarda 300’ün üzerinde vatandaşımız kurtarılmış. Siyaset devreye girince bu mümkün oluyor. Bu konuda da Meclis’te komisyon kurulabilirdi, çeşitli müzakere yolları denenebilirdi. Ulusal, uluslararası insan örgütleri devreye girebilirdi. Bunun birçok yöntemi var. Ama bunu tercih etmediler, sonuç acı oldu.”

‘BAŞARISIZLIKLARINI HDP’YE SALDIRARAK GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Operasyon ile ilgili açıklamalarda HDP hedef gösterildi. HDP’li bir yönetici alıkonulan askerlerle ilgili yıllardır verilen mücadele verdiklerini söyledi ve “Yaptıkları operasyonda ortaya çıkan başarısızlıklarını HDP’ye saldırarak gizlemeye çalışıyorlar” dedi.

‘İKİ BAKAN ARASINDA SORUN VAR’ İDDİASI

İddialara göre operasyon Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkları arasında da gerilim konusu oldu.

İçişleri Bakanı Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğu ileri sürülüyor.

İki bakan arasında gerilim olduğu iddiasını gündeme getiren bir siyasetçi, “Meclis’e bilgilendirme için birlikte görevlendirilmeleri dikkat çekici. Mevcut tablodan ‘Akar bu işin altından kalkamaz siyaseten Soylu yapsın’ anlamı çıkıyor” yorumu yaptı.

Aynı siyasetçi Bakan Soylu’nun siyaset dozu yüksek konuşmasını da “Genel başkan adayı konuşması” sözleriyle değerlendirdi.

Benzer Haberler