Şule Çet’in katilleri birbirlerine düştü… Çağatay, mektuplarda neyi itiraf etti? İşte o gizli mektuplar

21 Kasım 2019 Perşembe

Şule Çet’in katilleri birbirlerine düştü… Çağatay, mektuplarda neyi itiraf etti? İşte o gizli mektuplar

Serkut Bozkurt - TELE1 Özel Haber

23 yaşındaki Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet‘in ölümüne ilişkin skandal deliller dün ortaya çıktı. Çağatay Aksu’nun diğer sanık Berk Akand’a gönderdiği mektuplar dava dosyasına girdi. Ancak bu mektuplar bir yıldır Berk’in avukatı Paşa Büyükkayaer tarafından saklanıyordu. Ta ki, ömür boyu hapis cezası gündeme gelene kadar.
Çet davasında sanık avukatlarının kim olduğu da çok önemli.

DELİLLERİ SAKLAMIŞ PAŞA

Önce Çağatay Aksu’nun Berk Akand’a, hapishanedeyken yazdığı mektuplara bakalım.
Çağatay’ın, Berk’e yazdığı mektuplar meğer bir yıldır sanık avukatlarındaymış.
Davanın çok önceden sona ermesine neden olacak olan mektup delillerini, dün Berk’in avukatı mahkemeye sundu.

BİRBİRLERİNE GİRDİLER

Berk’in savunma ekibi mektupları sunarken, Çağatay’ı suçladı.
Çağatay’ın, Berk’e özellikle bardak yıkama konusunda baskı yaptığı yer aldı.
Berk’in avukatı Paşa; Aman efendim, Berk davayı etkileyecek bir şey yapmadı, Çağatay sürekli baskı yaptı, yüce mahkememiz, biz haklının yanındayız” tadında açıklama yaptı.
Davada karar beklenirken yapılan bu son dakika hamle, iki hafta sonra karar davasında net ortaya çıkacak.İşte Berk için bir yıl bekletildikten sonra sunulan o dosyanın açıklaması:
Birinci fotoğraf

 

Yaklaşık 30 sayfadan oluşan savcılık ve Şule Çet’in avukatlarına sunulan mektuplarda sadece Çağatay’ın Berk’e yazdığı mektuplar yer alıyor.
Önemli not: Bu haberde, Berk’i masum gösterme gibi bir çabam asla yok. Sadece mektuplardaki ifade ve belgelere göre, notları paylaşıyorum. Ayrıca Berk’in Çağatay’a yazdığı mektuplar paylaşılmadı.

ÇAĞATAY, İLK SAVCIDAN MEMNUNDU

Mektuplar kronolojik sırayla okunduğunda, Çağatay Aksu’nun Berk’e, sürekli baskı yaptığı görülüyor. Ayrıca Çet davasına ilk bakan savcı Alev Ersan Albuz’a karşı, Çağatay’ın aile ve avukatlarının yakınlığı dikkat çekiyor. Çağatay ve Berk’in ilk duruşmada serbest bırakan Albuz, daha sonra görevden alınmıştı.
(savcı mektup foto)

21 ekten oluşan (bazı mektuplar iki sayfa) mektupların hemen her sayfasında öne çıkanlar ise özetle şöyle:
Çağatay Aksu, Berk’e yazdığı her mektupta avukatı Levent Ekmen’in de yönlendirmesi üzerine baskı yapıyor ve bardak olayını hatırlatıyor.

NEDİR BU BARDAK OLAYI, NİYE ÖNEMLİ?

Çağatay Aksu, olay günü ben bardakları yıkadıktan 15-20 dakika sonra meydana geldi. Şule pencereden atlamak istedi. Tutamadım” demişti.
Berk Akand ise, “Olaydan önce içim geçti, uyudum. Çağatay beni Berk diye uyandırdısonra bardak yıkama sesi duydum.”
Berk’in ifadesine göre, bardaklar olaydan sonra Çağatay tarafından yıkanmıştı.
İşte bu çelişkili ifade, Çağatay’ın Berk’e yazdığı mektuplarda, telkin, tehdit ve baskı olarak yer aldı.

ÇİZEREK BASKI YAPIYOR

Şule Çet davasında sanıkların mektubu ortaya çıktı! ‘Ya beraber çıkarız ya beraber batarız’

Çağatay’ın bol küfürlü mektuplarında baskı çizimlerde de yer alıyor.
Çağatay çiziminde kendi oltasında balık tutarken, Berk’i ise bot tutarak çiziyor.
Gülüyor.

“ÖYLE OLMADIĞINI BİLİYORSUN”

Bir mektupta Çağatay Aksu, Berk Akand’ın mahkemedeki tavırlarını beğenmediğini söylüyor: “Sen bana, ben sana kuşkusuz güvenmek zorundayız. Bizim olayda ciddi bir şey yok. Sen de biliyorsun. Hep üçümüz başından sonuna kadar beraberdik. Sırf sen hatırlayamadığın için anlamsız beni suçluyorsun. Ama öyle olmadığını sen de çok iyi biliyorsun.”

“BIRAK ŞU UYUYORUM İŞİNİ”

Çağatay Aksu, mahkemedeki savunmasında uyuduğunu söyleyen Berk Akand’a, şunları yazıyor: Bırak artık şu ‘uyuyordum’ işini. ‘Hatırlamıyorum’ de, ‘tamam kafam güzeldi’ de, ‘o an bende yok’ dersin anlarım. Ama uyuma işi hikaye. Bana diyorsun sen alasını yapıyorsun aslında. Sürekli seninkilerin beni saçma karalama çabaları. Seni de neredeyse zorla orada tuttuğuma getirecekler, hatta seni de Şule gibi mağdur gösterecekler. Yanlış yapıyorsunuz.”

YALAN ORTAYA ÇIKACAK

Mektupta yer alan diğer önemli ifade de satır arasında.

Mahkemede vereceği ifadeyi Berk’e dikte eden Çağatay, bir mektubunda şunları ifade ediyor:
Daha fazla düşmeyelim birbirimize. Sen sadece öylece oku.
Devamında ise şunlar yer alıyor:
“Ben hiçbir şey yapmadım, senin yanına geldim, yüzümü yıkadım falan biliyorsun.İşte orasını direkt aşağıya indik. Abarta, atma, ispatlarım diyorum, orada çakışırız, üstelemeyin, daha fazla karıştırmayın.Hayır bunu neden Hüseyin (Ayan, Berk’in avukatı) sorar.Adam sorsun Berk, size ne. Siz sorunca yalan çıkacak.”
Yani, Çağatay, Berk’ e yine mahkemede nasıl konuşacağını dikte ediyor. Olay sonrası ne söylemesi gerektiğini mektupta yazıyor. Yazarken, “yalanın ortaya çıkacağını” söylüyor.

SANIKLARIN AVUKATLARI KİM?

Çağatay Aksu, Berk Akand’a yazdığı hemen her mektupta avukatı Levent’ten (Ekmen) bahsediyor. Görünen o ki, mektupları yazdıran Levent Ekmen. Davanın seyrini değiştirecek, ifadeler, bilgiler, deliller, her konuda bilgiyi Levent Ekmen, Çağatay’a verirken, Berk’i yönlendirmesini istiyor. Çağatay mektupta avukatı Levent’i sürekli överek, Berk ve onun üzerinden avukatlarına baskı yapıyor.
Levent Ekmen, Bahçelievler Katliamı sanıklarından JİTEM’ci Ercan Ersoy’un da avukatlığını yapmıştı.
Berk’in avukatı Paşa Büyükkaraer de döner bıçağıyla Ankara Üniversitesi’nde öğrencilere saldıran biri.

 

Paşa Büyükkaraer

Paşa Büyükkaraer

UMUR YILDIRIM: UTANIYORUM

Şule Çet’in avukatı Umur Yıldırım’ın bu mektupları satır satır okuyup yeni deliller çıkaracağına eminim. Ayrıca dün görüştüğümde Umur Yıldırım: Meslektaşlarım adına utanıyorum, böyle bir delil nasıl saklanır” dedi.
Büyük ihtimalle, Berk’in avukatları için de dava açacak, baroya şikayet edecek.

SUÇ MAKİNASI ÇAĞATAY VE İŞBİRLİKÇİSİ BERK

Savcı, sanıklardan Çağatay Aksu’nun “kasten öldürme” suçundan müebbet, “cinsel saldırı” ile “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçundan 39 yıla kadar hapsini talep etmişti.
Berk Akand’ın ise olaylar gerçekleştiği sırada Aksu’nun yanında bulunduğu ve ona destek verdiği gerekçesiyle, işlenen suçlara yardımdan cezalandırılması bekleniyor.
Berk’e “kasten öldürmeye” yardım suçundan 15 yıla, diğer suçlara yardımdan da 16 yıla kadar olmak üzere toplam 31 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

Benzer Haberler