Şule Çet davasında Adli Tıp ek raporu: İntihar bulgusu yok, boynu hayattayken kırılmış

23 Mayıs 2019 Perşembe

Şule Çet davasında Adli Tıp ek raporu: İntihar bulgusu yok, boynu hayattayken kırılmış

Adli Tıp Kurumu’nun Şule Çet’in şüpheli ölümü hakkında mahkemeye sunduğu ek raporunda Çet’in intihar ettiğine dair tıbbı bir kanıt bulunmuyor. Ankara 31.Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen rapor ayrıca Şule Çet’in ‘depresif bir tablo içinde olmadığını’ belirtiyor.

1. Adli Tıp İhtisas Kurulu 25 sayfalık ek mütalaasında genç kadının ‘boynunda kırık olduğu ve bunun saldırı sonucu meydana gelmiş olabileceği’ ifadesi yer aldı.

“Boyun bölgesi hayattayken travmaya maruz kalmış”

Raporda, Şule Çet’in otopsisinde boyun bölgesinde tespit edilen ‘ekimozlu kırık bulgusu’nun canlı iken travmaya maruz kaldığının göstergesi olduğu belirtildi ve “Boyna bası sonucu oluşabileceği gibi, yüksekten düşme sonucunda da oluşabileceği’ ifadesi kullanıldı.

“Depresif tablo içinde olmadığı kanaati oluşmaktadır”

Şule Çet’in, ölümünden 1,5 yıl önce depresyon tanısı konulması nedeniyle intihar etmiş olabileceği ihtimalini tıbben kanıtlamanın mümkün olmadığı belirtilen raporda genç kadının ölmeden önceki dönemde depresif bir tablo çizmediği vurgulandı.

Şule Çet cinayetinde korkunç ‘ayakkabı’ ayrıntısı! Bilirkişi raporu ortaya çıktı

Raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Şule Çet’in, intihar için risk etmeni olan yoğun bir ümitsizlik duygusu içinde olmadığı ve sorun çözme becerisinin olduğu görülmektedir.

Ölümünden önceki dönemde, yakın çevresi tarafından farkedilen ciddi intihar planının eşlik ettiği aktif bir depresif tablo içinde olmadığı kanaati oluşmaktadır.

Bir kişinin olaydan yaklaşık 1.5 yıl önce aldığı depresyon tanısından yola çıkarak olay anındaki ruhsal durumunu tahmin etmenin tıbben çok mümkün olmadığı bilinmektedir.

İdrarında tespit edilen ilaç etken maddesi, kişinin intihar ettiğini gösteren somut bir tıbbi kanıt niteliğinde değildir.”

Ankara’da, 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20. katından şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın ayrı ayrı “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “nitelikli cinsel saldırı” ve “kasten cinayet suçlarından” cezalandırılması isteniyor.

Bunu da gördük! ‘Şule Çet’ davasına destek için gelen kadına taciz!

Benzer Haberler