Starlink 30 bin yeni uydu daha fırlatmak için izin talep etti

17 Ekim 2019 Perşembe

Starlink 30 bin yeni uydu daha fırlatmak için izin talep etti

Mini uydulardan oluşacak Starlink ağı dünyanın çevresini saracak 12 bin uydudan oluşacaktı. Ancak Musk’ın yeni planına göre uyduların sayısı 42 bine çıkacak. Böylece çok daha geniş bir bölgede, daha geniş bağlantı imkanı sunabilecek.

Bugüne kadar denemeler için 60 mini uyduyu uzaya gönderen Musk, yakında her roket fırlatışında 1500 yeni uyduyu yörüngeye yerleştirmeye başlayacak. Ardından da insanlara internet bağlantısı satmaya başlayacak. Üstelik bu bağlantı dağlık arazilerde ve okyanuslarda da çalışacak.

Musk’ın uyduları 204 mil ile 360 mil yükseliğe yerleşecek. Ancak uzaycılılık ve bilim çevreleri bu Musk’ın bu yüksekliğe uydu yerleştirmesini istemiyor zira diğer uyduların da yer aldığı bu yükseklikte 42 bin minik uydunun dönüp durması, kontrolü çok zor bir trafik yaratacak.

Facebook sattığı reklamlarda hile yaptı!

Üstelik bu yükseklik dünyanın çevresindeki en temiz bölge olarak biliniyor ve uzay istasyonu da dahil olmak üzere, uzay gemilerinin yoğun kullandığı bir bölge. Astronotlar da bu yükseklikte uzay yürüyüşleri yapıyor. Dolayısıyla, 42 bin minik merminin bu yükseklikte vızır vızır uçacak olması herkesi endişelendiriyor.

Ancak ABD’nin her isteğini ikiletmeden kabul ettiği mükemmel çocuğu Musk, bu planlarından vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

Benzer Haberler