Star Wars’un Chewbacca’sı hayatını kaybetti

3 Mayıs 2019 Cuma

Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinin ikonik karakterlerinden Chewbacca’yı canlandıran Peter Mayhew 74 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm haberi üzerine Harrison Ford, Mark Hamill ve George Lucas baş sağlığı mesajı yayınladı.

Star Wars serisinin ikonik, uzun boylu, tüylü ve Han Solo’nun sağdıcı olan Chewbacca karakterine hayat veren Peter Mayhew 74 yaşında hayatını kaybetti.

Meyhew’in 30 Nisan’da vefat ettiğini cuma günü Twitter üzerinden açıklayan ailesi, ölüm nedeni ile ilgili bir bilgi paylaşmazken, oyuncunun son dönemde sağlık sorunları çektiği biliniyordu.

‘O DEVLERİN EN NAZİK OLANIYDI’

DW Türkçe’nin aktardığına göre Mayhew’ın ölümünün ardından, Yıldız Savaşları’nın 1977,1980 ve 1983 tarihlerindeki orijinal üçlemesinde kendisiyle birlikte yer almış oyuncu arkadaşları Harrison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker) gibi isimler ve yönetmen George Lucas baş sağlığı mesajları yayınladı.

Yazılı bir mesaj yayınlayan Ford, Chewbacca karakterine can veren oyuncuyu “Peter Mayhew kibar ve nazik bir insandı, büyük bir haysiyet ve asil bir karakter sahibiydi” ifadeleriyle andı.

Sözlerine devam eden Ford, “30 yılı aşkın bir süredir film dünyasında ortak ve hayatta da dosttuk ve onu çok sevdim. Ruhunu karakterinin içine kattı ve Star Wars izleyici kitlesine büyük bir zevk yaşattı” dedi.

Yıldız Savaşları’nda jedi şövalyesini oynayan Mark Hamill de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “O devlerin en nazik olanıydı. Beni gülümsetmeyi her zaman başarmış, kendisinden büyük bir kalbi olan kocaman bir insan ve çok sevdiğim sadık bir arkadaşımdı. Paylaştığımız anılar için müteşekkirim ve sadece onu tanımış olduğum için daha iyi birisiyim. Teşekkürler Pete” sözlerini kullandı.

KASHYYYK GEZEGENİNDEN GELEN ‘CHEWWIE’

Canlandırdığı karakterden dolayı yüzü hiçbir zaman görünmeyen ama ilk üçlemenin başından beri Han Solo ile Millenium Falcon’ın güvertesinde oturan Mayhew sadece filmlerin takipçileri tarafından değil, filmleri hiç izlememiş birçok kişi tarafından da biliniyordu. Köpek hırlaması gibi sesler çıkaran, ne demek istediği izleyici tarafından anlaşılmazken filmdeki diğer karakterlerin rahatça iletişim kurduğu ‘Chewie’, Yıldız Savaşları evreninde Wookieelerin yaşadığı Kashyyyk gezegeninden geliyordu.

İki metre 24 santimetre boyuyla adeta bir dev olan Mayhew sağlık sorunları nedeniyle oyunculuğa veda etmişti. En son yeni üçleme ve 2015 tarihli ‘Güç Uyanıyor’ setinde yer alan Mayhew, tekerlekli sandalyede olmasına rağmen son bir kez Chewbacca karakterine can vermişti.

Benzer Haberler