Standard & Poor’s Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti

1 Aralık 2023 Cuma

Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirdi. Kuruluştan yapılan açıklamada, ödemeler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması ve dolarizasyonda düşüş görülmesi halinde ülke notunun bir kademe yükseltilebileceği belirtildi.

S&P, Türkiye için takvim dışı değerlendirmeye giderek ülkenin kredi görünümünü revize etti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit etti. Kuruluş ayrıca Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘durağan’dan ‘pozitif’e çevirdi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, politika yapıcıların aşırı ısınan ekonomiyi soğutma yönünde ilerleme kaydederken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) da tükenen net döviz rezervi stokunu yavaş yavaş yeniden inşa ettiği öne sürüldü.

Merkez Bankası’nın hazirandan bu yana yaptığı faiz artışlarına işaret edilen açıklamada, ülkenin ikiz açıklarının da azaldığı belirtildi.

‘Fatih Terim Fonu’ olayında yeni detaylar! Arda Turan ile Seçil Erzan’ın yazışmaları ortaya çıktı

Açıklamada, 2023 yılı bütçe açığının gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 4,3’ü olarak hedeflenen orandan daha düşük olmasının beklendiği, ithalatın keskin şekilde azalmasıyla cari açığın da kademeli daralacağının öngörüldüğü bildirildi.

Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği ve kredi notu görünümünün “durağan”dan “pozitif”e çevrildiği kaydedilen açıklamada, ödemeler dengesinin daha da iyileşmesi, döviz rezervlerinin daha hızlı artması ve gelecek 12 ay içinde dolarizasyonda düşüş görülmesi halinde uzun vadeli ülke notunun bir kademe yükseltilebileceği belirtildi.

MEHMET ŞİMŞEK’TEN “SÜRDÜRÜLEBİLİR YÜKSEK YÜKÜME” ÇIKIŞI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, S&P’nin kararı üzerine yaptığı açıklamada sabırla ve kararlılıkla uyguladıkları Orta Vadeli Program sayesinde sürdürülebilir ve yüksek büyümeye ulaşacaklarını savundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Mehmet Şimşek, “Attığımız adımlar karşılık buluyor. Orta Vadeli Programımıza güven artıyor. Sabır ve kararlılıkla programı uygulamaya devam edeceğiz. Fiyat istikrarını, cari açıkta kalıcı düşüşü, mali disiplini ve rezerv birikimini sağlayarak, ülkemizi sürdürülebilir yüksek büyüme patikasına ulaştıracağız” ifadelerini kullandı.