Sri Lanka Devlet Başkanı kaçmaya devam ediyor! Bu sefer de Singapur..

14 Temmuz 2022 Perşembe

Tarihinin en büyük ekonomik buhranını yaşayan Sri Lanka‘da istifa edeceğini söyleyip Maldivler’e kaçan Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, yine ülke değiştirdi. Rajapaksa’nın bu kez de Singapur’a geçtiği öğrenildi.

Güney Asya ülkesi Sri Lanka’da sular durulmuyor. Protestolar sürmeye devam ederken istifa etmeyi kabul etmeyen Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülke değiştirerek kararında ısrar etmeyi sürdürüyor.

Colombo’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Rajapaksa, istifa sözü vermiş ancak bu sözünün üzerine Maldivlere kaçmıştı. Sözünde durmayan devlet başkanının Suudi Arabistan’a ait bir uçakla Singapur’a geçtiği öğrenildi.

NELER YAŞANDI?

Protestocular, Devlet Başkanı Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke çevresindeki barikatları aşarak konut ve ofise girmişti. Yerleşkeye girilmesinin ardından Rajapaksa’nın oradan ayrıldığı ve güvenli bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü. Devlet Başkanı Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifayı kabul ettiği bildirilmişti. Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı. Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükûmet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatını vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.

Sri Lanka devlet başkanı ülkeden kaçtı

Benzer Haberler