Soylu’nun ‘Gara’ya gitti’ dediği HDP’li Taşdemir’den yeni açıklama

22 Şubat 2021 Pazartesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Gara’ya gitti” dediği HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, iddiaları bir kez daha reddetti. Suç duyurusunda bulunacağını söyleyen HDP’li Taşdemir, “Soylu’nun açıklamalarını ihbar kabul eden savcılar, benim bu konuşmamı da ihbar kabul edip Soylu hakkında soruşturma başlatacak mı?” diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Gara’ya gitti” dediği HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, hakkındaki iddialara ilişkin Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve milletvekilleriyle birlikte partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“BİR DEDİKODUYA DAYANARAK İTİBAR SUİKASTİ YAPILIYOR”

HDP’nin 6 yıldır AKP’nin ağır saldırıları altında olduğunu söyleyen Taşdemir, “İktidarın alameti farikası yalan ve iftiralardır. 16 Şubat’ta Meclis’te Gara operasyonu için hesap vermesi gereken İçişleri Bakanı, hesap vereceği yerde, hamaset yapıp, partimizi hedef yaptı. ‘Meclis’ten 1 vekil gitti’ dedi, isim vermedi. 4 gün boyunca kamuoyunda bu konuda bir algı yarattı. 4 gün sonra yandaş bir televizyon kanalına çıkıp 1 saat partimize hakaret etti. ‘Az sonra, biraz sonra, son dakika’ şeklinde ifadelerle olayı şova dönüştürdü. Sonunda benim ismimi verdi. Ama ortaya bir kanıt sunmadı, bir dedikoduya dayanarak itibar suikasti yaptı” diye konuştu.

“BİLGİ VE BELGELERİ NEDEN SAVCIYA VERMEDİN?”

Soylu’nun iddialarının ‘yalan ve iftira’ olduğunu tekrarlayan Taşdemir, “Soruyorum: Madem elinde böyle bir bilgi ve belge vardı da neden savcıya vermedin de televizyonda açıkladın? Bunu açıklamak için neden Gara operasyonunu bekledin? Biz bunun neden olduğunu biliyoruz. Bu bir koltuğunu kurtarma operasyonudur. Bunun için hemen her gün aslı astarı olmayan kuyruklu yalan haberlere ve iftiralara maruz bırakılıyoruz. Bu ülkede koltuk bekası için neler yapılıyor, ne akla hayale gelmedik yalanlar atılıyor biliyoruz. Andıçlamaları biliyoruz” dedi.

“TEK BİR GAZETECİ DOĞRU SORU SORMADI”

“Dedikodu ve iftiralarla dolu o programı izlerken gerçekten utandım, gazetecilik adına, ülkem adına utandım” diyen Taşdemir, şunları söyledi: “Tek bir gazeteci doğru soruları sormadı, yapılan açıklamayı irdelemedi. ‘Niye bugün burada açıklıyorsun?’ demedi. O yalanları ortaya atan Soylu’nun bunları kanıtlamakla yükümlülüğü var. Aksi halde yalancıdır, müfteridir. Dedikodular üzerinden, gizli tanık ve itirafçıların yalan dolan, aslı astarı olmayan beyanları üzerinden bir insana itibar suikastı yapmak, nefret söylemine başvurmak, hedef göstermek acizlikten başka bir şey değildir.

Soylu’nun “Gara’ya gitti” dediği HDP’li Taşdemir’e soruşturma

“NE ZAMAN, HANGİ GÜN GİTMİŞİM BELGELERİYLE AÇIKLAYIN”

“Bu siyasetin adı ‘Çamur at, izi kalsın siyasetidir’. Cemaat yöntemini iyi benimsemiş olan Soylu, bu yöntemleri kullanarak partimi ve şahsımı hedefe koyarak, itibar suikastına başvurmaktadır. Bunu asla kabul etmiyoruz. Tekrar soruyorum: Ne zaman, hangi gün gitmişim Gara’ya? Belgeleriyle açıklayın. Bizlere topluma masal anlatmayın.

Hulusi Akar Meclis’te açıkladı, ordunun bile girmekte zorlandığı bir bölgeye hangi ara gitmişim, hangi ara eğitim almışım, hangi ara oralarda boy göstermiş ve dönmüşüm? İstanbul-Gara uçak seferi var da haberimiz mi yok? Benim bilmediğim ama Soylu’nun bildiği özel yeteneklerim olması gerekiyor ki bu sürede bütün bunları başarmış olayım. Kamera görüntülerinden bahsetti önce Soylu, nerede bu kamera görüntüleri? Nerede bu fotoğraflar?

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Ben her türlü hukuki hakkımı kullanacağım, suç duyurusunda bulunacağım ve tazminat davası açacağım. Kazandığım tazminatı da Ağrı’daki yoksul çocuklar için kullanacağım. 7 Haziran’dan bu yana milletvekiliyim. Diplomatik pasaportumla yurtdışı seyahatlerine gittim, gittiğim, katıldığım yerler bellidir ve kayıtlıdır. Katıldığım faaliyetler bellidir. Her şeyi açık olarak yaptım, katıldığım etkinlikleri sosyal medya hesaplarımda yayınladım. Mesele de kimsenin hakikati öğrenmek için bir çabası yok. Manipüle edip, üstünü kapatmaya çalışacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Gara’ya kesinlikle gitmedim. Soylu yalan söylüyor. Hedef gösteriyor, iftira atıyor.”

Soylu: Gara’ya giden o, Taşdemir: Yalan ve iftira

Benzer Haberler