Soylu’dan “Van’da iki köylü helikopterden atıldı” iddiasına yanıt

27 Kasım 2020 Cuma

Soylu’dan “Van’da iki köylü helikopterden atıldı” iddiasına yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’ın Çatak ilçesinde Servet Turgut ve Osman Şiban adlı iki köylünün, askerler tarafından işkence edildikten sonra helikopterden atıldığı iddiaları ile ilgili, “Bunlar yalan ve akla ziyan” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis’te milletvekillerinin sorusu üzerine Van’da iki köylünün helikopterden atıldığı yönündeki iddiaları yanıtladı. Soylu, o dönem Yıldırım-10 Norduz Operasyonu kapsamında, Van’ın Çatak ilçesi Andiçen Mahallesi Sürik mezrasında Kato Jirka cephesi halkla ilişkiler sorumlusu Mihrali Yılmaz’ın olduğu bilgisine ulaştıklarını anlattı.

“OSMAN ŞİBAN’IN EVİNE 3 TERÖRİST GELDİ”

Güvenlik güçlerinin, 4 evin olduğu mezrayı insansız hava araçlarıyla (İHA) izlemeye başladıklarını belirten Soylu, İHA’lar tarafından çekilen fotoğrafları göstererek Osman Şiban’ın evine 3 teröristin geldiğini söyledi.

Şiban’ın, yakın zamanda savcıya ve mülkiye müfettişine, “Hafızamı kaybettim, müsait değilim” dediğini aktaran Soylu, Osman Şiban’la teröristlerin, ellerinde şemsiyelerle kayalıklara intikal görüntülerinin alındığını ifade etti.

“MİHRALİ YILMAZ, ŞİBAN’I ‘MİLİS’ OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Mersin’de oturan Şiban’ın, Mihrali Yılmaz’ın anlatımıyla ‘milislik’ yaptığını dile getiren Soylu, Şiban’ın, Sürik Mezrası’na yazın gelip 3-4 ay kaldığını ve daha sonra gittiğini söyledi.

Servet Turgut’un yaşadığı barakanın İHA’larca çekilen fotoğrafını gösteren Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bunlar kayalıklara giden teröristler. Bunlar kayalıklara gider gitmez hem silahlı insansız hava aracı (SİHA) hem de yakın hava desteğiyle operasyon başlıyor. Bunların etkisiz hale getirildiğini değerlendiriyoruz. Ardından Yarbay Muammer (Özdil), kahramanlıklarını herkesin anlattığı Yüzbaşı Mahmut Top, Sezer Uçar ve Yusuf Uyar bizim astsubaylarımız, uzman çavuşlarımız, komutanlarını yalnız bırakmıyorlar, mağaraya giriyorlar. İkisinin orada etkisiz halde olduklarını görüyorlar. Tam kafalarını kaldırıyorlar, bir terörist 3’ünü şehit ediyor.

“KOVALAMACA, HAFİF DARPLAŞMA OLUYOR”

O terörist, mağaranın içerisinden yarıyor ve çıkıyor. İndiği yer bir dere. Bizimkiler köpeklerle kovalıyorlar, buluyorlar, çatışmaya giriyorlar ve ölüyor. Bakın bombalanıyor, operasyon yapılıyor, hemen 200-300 metre yakında, Servet Turgut olayın olduğu yerde. Kovalamaca, hafif darplaşma oluyor. Ardından ‘ben değilim, bu adamlara ev sahipliği yapan Osman Şiban’dır’ diyor. İlk Osman Şiban’ın ismini o veriyor. Sonra Osman Şiban’ı alıyorlar. İlk helikopterle 3 şehidimiz gidiyor. Başka bir helikopterle 2 terörist gidiyor. En son terörist, Servet Turgut ve Osman Şiban da üçüncü helikopterle naklediliyor.”

“BUNLAR YALAN…”

Mihrali Yılmaz’ın, “köyden iki kişinin işkence edilip helikopterden atıldığı”na ilişkin ifadelerini okuyan Soylu, bunların yalan olduğunu söyledi.

Soylu, helikopterin kapısının açılarak aşağıya bir şeyin atılması düşüncesinin ‘akla ziyan’ olduğunu belirterek, olayla ilgili adli ve idari soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

Soylu, “Milis oldukları (Osman Şiban ve Servet Turgut) ve bunlara yardım yataklık yaptıkları apaçık ortada olan bir meseleyi böyle ortaya koyuyorum. Bakın olayın sonrası için bir hüküm vermedim. Ben bildiğimi söylüyorum. Kurgu yapmıyorum. Osman Şiban’ın bu işle ilgilendiği bütün kayıtlarımızda var” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Servet Turgut ve Osman Şiban isimli iki vatandaş, Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından görgü tanıklarının aktardıklarına göre, 11 Eylül 2020’de gözaltına alınmış ve iki gün kendilerinden haber alınamamıştı.

İki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkmıştı. Turgut ile Şiban’a işkence edilerek, askeri bir helikopterden atıldığı iddia edilmişti. Daha sonra hastanede tedavi gören Servet Turgut hayatını kaybetmişti.

 

Benzer Haberler