Süleyman Soylu’dan Osman Şiban açıklaması

27 Kasım 2020 Cuma

Süleyman Soylu’dan Osman Şiban açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Van’da gözaltına alındıktan sonra yüksekten atıldıkları hastane raporuyla doğrulanan Osman Şiban hakkında konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlık ve bağlı kuruluşların 2021 bütçesi üzerindeki görüşmelere katılarak, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kürtlerin ve Alevilerin ‘ülkenin çimentosu’ olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “Bana göre de Kürt sorunu yoktur. Ama Türkiye’nin terör meselesi hep olmuştur, PKK sorunu vardır. Ben çok şey biliyorum, HDP’nin üzerinde vardır, oradaki vatandaşlarımızın karış karış kaldığı süreçlerin içinde vardır. Kürtler, Aleviler bu ülkenin çimentosudur” dedi.

Van’da 11 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra, Servet Turgut’la birlikte yüksekten düştüğü hastane raporuyla doğrulanan Osman Şiban hakkında konuşan Soylu, şöyle konuştu.

“Kato Jirka sorumlusu Mihrali Yılmaz orada. Yer Çatak. Bizimkiler izlediler. Şurası Osman Şiban’ın evi. Burası izlenirken Osman Şiban’a ait eve 3 kişi gelir. O zamana kadar Kato Jirka sorumlusu Mihrali Yılmaz. Ardından Osman Şiban’ın evine ait SİHA görüntüleri var. Osman Şiban’ın evine 3 teröristin giriş görüntüsü. Şiban’ın evindeki hareketliliği takip ediyoruz. Savcıya ‘Müsait değildim’ diyen Osman Şiban teröriste milislik yapıyor.

Van’ın Çatak ilçesi kırsalında yaşamını yitiren Yüzbaşı Mahmut Top, uzman çavuşlar Sezer Uçar ve Yusuf Uyar’ın bir mağarada iki PKK mensubunu öldürdü.  Bizimkiler tam kafalarını kaldırıyorlar. Bu terörist üçünü de şehit ediyor. İndiği yer, dere. Bizimkiler kovalıyorlar, çatışmaya giriyorlar, ölüyor. Servet Turgut olayının olduğu yerde. 3 teröriste ev sahipliği yapan kişi Osman Şiban. Helikoptere bindiler, geldiler. Bundan sonrası ne olmuşsa, soruşturmamız ne varsa bunun sonucunu ortaya koyarız. Ama bilesiniz ki komutanları bir terörist tarafından şehit edilmiş ve bunlara yardım yataklık yaptıkları, Osman Şiban’ın da bu işin içinde olduğu kayıtlarımızda var.”

Benzer Haberler