Soylu, Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısını açıkladı

10 Mayıs 2022 Salı

Soylu, Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısını 200 bin 950 olarak açıkladı.

Türkiye’de sığınmacı/göçmen tartışmaları sürerken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Soylu “Bugüne kadar kriterlerini sağlamak suretiyle vatandaşlık hakkı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir” dedi.

Soylu, yeni e-Sürücü Belgesi hakkında ise, “Temassız çip kullanılarak teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştır. Yeni E-sürücü belgesinde de, yeni E-pasaportlarda olduğu gibi ‘Turkey’ yerine ilk kez ‘Türkiye’ ifadesi kullanılacaktır” dedi.

Yerli e-Pasaport, yeni e-Mavi Kart ve yeni e-Sürücü Belgesi tanıtım toplantısında konuşan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

*5 yıl olan yeşil pasaport geçerlilik süresi, yeni nesil yerli e-pasaportla 10 yıla çıkıyor. Yeni yerli e-pasaport tasarım çalışmalarını ve pilot üretimini başarı ile tamamladık. Ağustos ayında kendi e-pasaportumuzu kendimiz üretmeye başlıyoruz.

*Tasarımı özgün bir tasarımdır. Her sayfasında ülkemizin farklı şehirlerine ait görseller, şehre özel bitki görseli yer alacak. Çipli olan pasaportta Kız Kulesi var. İkinci sayfasında pasaportumuzun özellikleri gözükmektedir. Değişken mikro yazılar vardır. Kendine ait özel çizgileri bu pasaportun vardır. Resim koruma için özel boyası söz konusudur. İnşallah yetiştirebilirse resimler de renkli olacak.

*14. ve 15. sayfada Efes Antik Kenti, Sümela Manastırı, Göbeklitepe, Çorum-Hattuşaş, Ayasofya Camisi tam 20 ve 21. sayfalarda, Mevlana Türbesi, Çamlıca Camisi, Çifte Minareli Medrese-Erzurum, İshak Paşa Sarayı-Ağrı, Amasya evleri, Diyarbakır’da surlar ve Hevsel bahçeleri, 1915 Çanakkale Köprüsü ve en nihayetinde de TBMM yer alıyor.

DP lideri Gültekin Uysal: Ev sahibim Afgan

Son anket! Millet İttifakı fark attı, İYİ Parti yükselişte

 

 

Benzer Haberler