Soylu, Gül ile arasındaki ‘hukuk’ kavgasında geri adım attı

5 Aralık 2021 Pazar

Soylu, Gül ile arasındaki ‘hukuk’ kavgasında geri adım attı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun arasındaki ‘hukuk’ tartışması gündem olmuştu. İki bakan arasındaki sözlü tartışmada İçişleri Bakanı Soylu geri adım atarak “Lafa takla attırdılar, biz hukuk adamıyız” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun isim vermeden de olsa birbirlerine atıfta bulundukları sözlü atışma Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Soylu’nun “mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” sözlerine Adalet Bakanı Gül, ”Değerli arkadaşlar bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti” ifadelerini kullanmıştı.

“NE YAPIYORSAK HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLE YAPIYORUZ”

Soylu, Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Balıkesir Buluşması’nda konuşarak Adalet Bakanı Gül’ün tepkisini çeken sözlerine değindi. Soylu,

“Muhtarlar, biz metruk binaların kaldırılması için mücadele ediyoruz, ama veraset davası var dediler ben de dedim ki elbette o dava devam eder. 2019’da çıkan bir kanun var. Eğer böyle bir Metruk Bina görürseniz bu bina asayişe, huzura, kamu düzenine yönelik anlayış eksikliği görüyorsanız şu adımları atarsınız. Ama sen burayı yıkamazsın asayişten dolayı diye mahkeme kararı getirirlerse yapacağımız bir şey yok, ama miras davası yürürken o ayrı bir şeydir. Ama lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız, ne yapıyorsak hukukun üstünlüğü ile yapıyoruz. Hukukun bize el verdiği imkanlarla yapıyoruz. Hukukla beraber olmayan içişleri bakanı mı olur dediler. Ama bana uyuşturucu gören satıcıyı polis görünce ayaklarını kırsın dedim, kıyameti kopardılar. Bunu söylediğimde uyuşturucudan ölen sayısı 941’di, şimdi 314. 941, 314’ten büyüktür. Bir kişi uyuşturucudan hayatını kaybetmesin. Çatlasınlar patlasınlar muhtarlık mesleği devam edecek.”

Soylu ile Gül arasındaki tartışmaya AYM Başkanı da katıldı

Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül arasındaki polemiğin arkasında ne var? Merdan Yanardağ açıkladı

 

Benzer Haberler